Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22781
post-template-default,single,single-post,postid-22781,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KÜLTÜR VE YAŞAM’DAN SİLİNMEYECEK 2021 HATIRALARI

Birlikte yeni bir yıla daha giriyoruz. 1 Ocak 2022 gecesi, hep beraber adım atacağımız 5’inci yılbaşı olacak… Sıkı takipçilerimiz hatırlayacaktır, geride kalan yılı web sitemizden seçtiğimiz “iyi ki”lerle uğurlamayı bir gelenek haline getirdik. Şimdi sıra 2021 içinden seçtiğimiz “iyi ki”lerimizde… Yıllar geçip gitmeye ve bizler üretmeye devam ettikçe, her birimiz için yeni yıldan sağlık ve huzur istemeyi sürdüreceğiz. Mutlu ve ümit dolu bir yıl olsun. 🙂

1#

Kültürel ve sanatsal değeri olan konuların başında mimari yapılar geliyor, özellikle de tarihten günümüze ulaşanlar… Kültür ve Yaşam olarak, ülkemizin hangi köşesinde olursa olsun tarihi bir yapıyı karşınıza getirirken daima en güzel fotoğrafları seçme gayretinde olduk. Mesela Karadeniz Bölgesi Kaleleri sayfamız bunun en güzel örneğiydi, gelin yeniden hatırlayalım.

2#

Sadece ülkemizden de değil, dünyanın dört bir tarafından ilginç, tarihi ve öyküsü olan mimari yapıları web sitemize taşıdık. Bir noktada tüm insanlığın ortak değeri olan bu yapıların mimarlarına da yazılarımızla içten selamlar gönderdik. Sıra dışı yapılarıyla öne çıkan Antoni Gaudi ve eserleri de onlardan biriydi, buradan inceleyebilirsiniz.

3#

Edebiyat ve kültür kuramcısı Terry Eagleton’ın “Edebiyat, bizi sınırlı varlığımızın ve duyularımızın ötesine taşıyan bir ruhsal protez gibidir; ona tutunmamızı ve bu sayede sınırlarımızın ötesine erişmemizi sağlar.” cümlesinin altına imza atarak Kültür ve Yaşam’da en çok edebiyattan yana olduk. Bazen tek bir şiir bizi sınırlarımızın ötesine taşıdı, tıpkı Yahya Kemal’in Sessiz Gemisi gibi… Okumak için tıklayınız

4#

Empresyonizm, gerçekçilik veya romantik akım gibi sanat tarihinden önemli konulara, temel seviyeden başlayarak, ilgilisi olmayanı dahi içine çekecek biçimde sayfalarımızda yer vermeye çalıştık. Bazen de ressamlardan veya tablolardan söz ettik…  Sanat tarihinde yapılmış ünlü portre resimler onlardan biriydi, isterseniz tekrar görebilirsiniz.

5#

Dünyanın en büyük ve en güzel metropollerinden olan İstanbul’umuzu, bir gezi rehberi eşliğinde bölge bölge tanıyalım dedik, Kadıköy’den Sarıyer’e, Bakırköy’den Üsküdar’a ve Fatih’e mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri listeledik. Kültür-sanat mekânlarıyla, tarihi alanlarıyla ve sahil kasabasını andıran doğa adresleriyle İstanbul’u yaşadık, yaşattık. İşte o gezi sayfalarından biri

6#

Hayat karmaşası, iş koşturması, türlü sorumluluklar, aşk acısı ve sair. Üzerimizde stres oluşturan durumları temize çekebileceğimiz yerlerin başında doğa geliyor. Bu bilinçle karşınıza sık sık doğa manzarası taşımaya gayret ettik. Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından dağların, ovaların, denizlerin sadece fotoğraflarla da olsa terapi yapabildiğine şahitlik ettik. Dilerseniz rüya gibi göl manzaralarına buradan ulaşmanız mümkün.

7#

Kimi için dram , kimi için komedi veya bilim-kurgu… Hangi türde olursa olsun, günümüz dünyasında sinemasız bir yaşam düşünmek oldukça zor… Türk Sineması ise Kültür ve Yaşam olarak vazgeçemeyeceğimiz olgulardan biri, özellikle de nostaljisi… Kadir İnanır’ın canlandırdığı rollere bakıp da gülümsemeyecek biri var mı içimizde? O sayfaya ulaşmak için tıklayınız.

8#

Web sitemizde, dünya sinemasındaki kült yapımlarla ve ikonik isimlerle de sıkça karşılaştınız. Hatta takipçilerimiz konuyu son zamanlarda İtalyan sineması, Fransız sineması, İran sineması şeklinde özelleştirdiğimizin de farkındadır. Yine de yer verdiğimiz en güzel konu başlıklarından biri olarak biyografik filmleri gösterebiliriz, yani hayatı film olanlar ve film olan hayatları… Gelin tekrar hatırlayalım

9#

İster dokunup sevebileceğimiz kadar yakınımızda olsunlar ister sadece fotoğraf veya videolardan görmeye cesaret edebileceğimiz kadar uzağımızda… Evcil ya da vahşi, hayvanlar âleminin birbirinden sevimli üyelerini tanımaya ve tanıtmaya çalışmak en sevdiğimiz üretimlerden oldu. Kullandığımız kelimeleri taklit etmeye çalışan papağanların renkli dünyasına girmek ise gerçekten büyüleyiciydi. O sevimlileri görüp mutlu olmanız için, lütfen sizi ilgili sayfaya alalım.

10#

Profesyonel düzeyde olmasa bile güvenli biçimde spor yapmanın insan bedeni açısından faydalarına sık sık değindik. Bununla birlikte farklı spor branşlarında öne çıkan terimlerin ne anlamlara geldiğini de yine temel seviye bilgilerle takipçilerimize aktardık. Hatta başlığında, “Bu spor dallarını daha önce duymuş muydunuz?” diye sorarken, biz de kimileriyle yeni tanışmanın heyecanını yaşadık. İşte o az bilinen spor dalları tam da burada.

11#

Bilim ve teknoloji çatısı altında yer verdiğimiz konular arasında en çok “web sitesi uzantılarının anlamları” ilgi gördü. Kulağa basit gelse de günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız, buna rağmen anlamlarını bilmediğimiz bu uzantılara özel bir sayfa açtık. Bu sayfada. net, .com, .org ne anlama geliyor, tek tek açıkladık. Görmek için linke tıklayınız.

12#

Hobi diyerek geçmemek gerektiğini, tüm dünyayı saran ve hepimizi evlere kapatan pandemi döneminde daha iyi öğrenmiştik. Bu nedenle hobi sayfalarımız bizler için ayrıca özel ve önemlidir. İlişkileri ve iletişimi çoğaltan, üstelik zekâmızı da zinde tutmaya yarayan oyunlar listesi de onlardan biriydi. Eğer gözden kaçırdıysanız, şimdi tekrar göz gezdirebilirsiniz.

 2,477 okunma

Derya Ülkar