Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22381
post-template-default,single,single-post,postid-22381,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

TÜRK SİNEMASI’NIN YAKIŞIKLI JÖNLERİNDEN KADİR İNANIR’IN CANLANDIRDIĞI ROLLER

Türk Sineması’nda Yeşilçam dönemi dendiği vakit akla düşen jönlerin başında Kadir İnanır gelir. İlk kez 1968 yılında düzenlenen Fotoroman Artisti Yarışması’yla üne kavuşan sanatçının rol aldığı ilk film, Atıf Yılmaz’ın yönettiği ve Türkan Şoray’la oynadığı Kara Gözlüm olmuştur. Kariyeri boyunca 180’den fazla filmde oynayan sanatçının unutulmaz rollerinden bazılarını sizin için listeledik.

1#

Yönetmeni Atıf Yılmaz, rol arkadaşları Türkan Şoray ve Ahmet Mekin olan Selvi Boylum Al Yazmalım filminde Kadir İnanır, Asya’nın yaşadığı köyde baraj inşaatında çalışan, İstanbullu kamyon şoförü İlyas rolündedir. “Sevgi emektir” cümlesini zihinlere kazıyan 1977 tarihli dram türündeki bu film birçok ödül almış ve kült filmler arasına girmiştir.

2#

Bitirimler Sosyetede film serisinde, Ali rolündeki Kadir İnanır başrolü Veli rolündeki Kartal Tibet ile paylaşır. Karakter olarak birbirine zıt iki kardeşin komik hikâyelerini konu edinen serinin bu filminde Gülşen Bubikoğlu da rol almıştır ve onun ilk sinema deneyimidir.

3#

Yönetmenliğini Osman Seden’in yaptığı, yapımcısı Memduh Ün olan Ana Ocağı filmi 1977 yapımlıdır. Kadir İnanır’ı bu filmde, babasının ölümünün ardından annesinin fedakârlıklarına tanık olarak büyüyen ve bu yüzden güç elde etme arzusuna düşen Kadir Aksoy olarak izleriz. Annesi rolündeki oyuncu ise Fatma Girik’tir.

4#

1974 yılında çekilen ve zengin kız-fakir oğlan temasına sahip nostaljik filmlerden Almanyalı Yârim’de, Kadir İnanır başrolü Filiz Akın’la paylaşır. Alman iş adamının kızı Maria ile fabrika işçisi Murat arasında doğan aşk ve araya giren engeller filmin genel çerçevesini oluşturur.

5#

Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı ve senaryo yazımında da bulunduğu Bir Yudum Sevgi filminin senaristleri arasında Latife Tekin de bulunur. 1984 yılında çekilen duygusal dram türündeki filmde Kadir İnanır, dört çocuğuna bakmak için çalışmak isteyen Aygül’e (Hale Soygazi) fabrikada iş bulan Cemal rolündedir.

6#

Evlidir Ne Yapsa Yeridir filmi 1978 yılında çekilen bir komedi filmidir. Kadir İnanır genç koca Mecnun rolündeyken karısı Leyla rolünde Hülya Koçyiğit yer alır. Filmde, evli olan Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Aslı ile Kerem çiftlerinin ilişkileri konu edilir. Oyuncu kadrosu ünlüler geçidi olan filmin yönetmeni Şerif Gören, yapımcısı ise Selim Soydan’dır.

7#

1976 yılında çekilen Devlerin Aşkı filminde Tarık rolündeki Kadir İnanır’ın rol arkadaşı Türkan Şoray’dır. Hayatını kurtardığı ve yanında çalıştığı iş adamının âşık olduğu kadın, Tarık karakterinin eskiden sevdiği Türkan’dan başkası değildir. Çıkmaza giren ilişkiler filmin ana çerçevesini oluşturur.

 6,947 okunma

Derya Ülkar