Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17695
post-template-default,single,single-post,postid-17695,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Doğu Anadolu’nun Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Şehri

Girlevik Şelalesi’nden Ekşisu Sazlığı’na, Keşiş dağları zirvesindeki Yedi Göller’den Acemoğlu Boğazı’na bir doğa harikası Erzincan. Bunlara sahip olduğu tarihi mekânları da eklediğimizde ölmeden önce mutlaka görmelisiniz demek kaçınılmaz oluyor. Şehirden birkaç adresi keyifle karşınıza getiriyoruz.

1#

Erzincan’ın en turistik yerleşimlerinden biri olarak, yazın ayrı kışın ayrı güzellikler vaat eden köyleriyle Refahiye’yi gösterebiliriz. O da tıpkı şehrin küçük bir versiyonu gibi dağlar ve platolarla kaplı. İlçenin adı ise “bolluk” anlamına geliyor ve dönemin Erzincan Mutasarrıfı Şefik Paşa tarafından verilmiş.

2#

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz ve mimari açıdan bir hayli dikkat çeken türbe aslında kervansaray, hamam ve caminin de olduğu bir külliyenin içinde. Erzurum ve çevresinde hüküm sürmüş Saltuklu Devleti hükümdarlarından II. İzzeddin Saltuk’un kızı için yapılmış… 13. yüzyıldan kalan bu yapı Tercan ilçesinde bulunuyor.

3#

Anadolu’daki önemli Urartu merkezlerinden biri Erzincan’da yer almakta. Burası, merkeze 20 km. uzaklıktaki Altıntepe Ören Yeri. 30 yıl arayla devam ettirilen bölgedeki kazılarda Anadolu’nun geçmişine dair çok önemli tarihi kalıntılara ulaşılmış. Ziyaretçilere açık olan ören yeri Üzümlü sınırları içinde.

4#

Kemah Kalesi’nin karşısında, Fırat’ın kollarından olan Karasu’nun kıyısında, Kemah Köprüsü’nün hemen ucunda yer alan kümbet Melik Şah’a ait… Fotoğraflara oldukça estetik ve hatta fantastik biçimde yansıyan kümbetin bulunduğu bölge Erzincan’ın en çok turist ağırlayan yerlerinin başında geliyor.

5#

Karanlık Kanyon, 500 metrelik dik yamaçlar ile dünyanın en büyük kanyonlarından biri. Macera severler bu doğa harikasına geldikleri zaman 7 km’lik yol boyunca 30’un üstünde tünel, zorlu virajlar ve heyecan verici uçurumlar görüyorlar. Karanlık Kanyon, Kemaliye ilçesinde ve tam da Doğu Ekspresi güzergâhı üzerinde.

6#

1939 ve 1992 yılında yaşadığı depremlerle büyük hasar alan ama yeniden yapılanmayı başaran Erzincan’ın doğal güzellikleri saklı kalmış ve keşfedilmeyi bekliyor. Ama Erzincan havalimanından gelen veriler oldukça iç açıcı… Çünkü sadece 2018 senesinde 500 bine yakın yolcu geçiş yapmış ve bu da turizmin şehrin yeni gelir kaynaklarından biri olabileceğini gösteriyor.

7#

Erzincan mutfağından da birkaç isim sayalım, bakalım daha önce herhangi birini duymuş muydunuz? Gendirme, ayva kalyesi, kelecoş ve tatlı olarak gasefe. Bu arada dünyanın ilk ve tek patentli üzümü de Erzincan’ın Üzümlü ilçesine ait. Mayhoş tadı, sıfıra yakın şeker oranı ve saymakla bitmeyecek faydaları ile denk gelirseniz “cimin üzümü”nü tatmayı sakın ihmal etmeyin.

 763 okunma

akin aksoy