Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22478
post-template-default,single,single-post,postid-22478,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BU SPOR DALLARINI DAHA ÖNCE DUYMUŞ MUYDUNUZ?

Spor kelimesinin Latince kökenli olduğu ve temelinde eğlence, oyun gibi anlamlar barındırdığı biliniyor. Spor, insanların asırlar boyunca eğlenmek için ürettiği aktivitelerden belki de en kıymetlisi. Zamanla fiziksel ve zihinsel gücü artırmanın da aracı olan sporun, asırlar içinde geliştirilen yüzlerce farklı çeşidi bulunuyor. Günümüzde branş veya dal olarak nitelediğimiz sporlardan hepsine hâkim olmamız elbette mümkün değil…  Adını ülkemizde sıklıkla duymadığımız spor dallarından birkaçını sizler için derledik.

1#

Ragbi, ilk kez 19. yüzyılda İngiltere’nin Rugby isimli bölgesinde Rugby School’da oynandığı varsayılan ve adı da buradan gelen bir spordur. Bu sporda elips şeklindeki top, el ve ayaklar kullanılarak kontrol edilir. 40’ar dakikalık iki devre boyunca top, kale direkleri arasındaki çıtanın üstünden aşılarak sayı yapmaya çalışılır.

2#

Bireysel bir spor olan triatlonda sporcu sırasıyla yüzer, bisiklete biner ve koşar. Evet yanlış duymadınız, kökenini Yunancadan alan triatlon, üç farklı branşın bir arada yapıldığı spor dalıdır. Sporcu bir branştan diğerine geçerken önceki spor kıyafetlerini çıkarır ve bir sonraki dala uygun kıyafetlerini giyerek devam eder.

3#

Orta Çağ İskoçya’sında doğduğu bilinen körling sporu, rink adı verilen buz pistinde oynanır. Granitten yapılmış dairesel taşın buz üstünde kaydırılması ve rinkin iki ucunda yer alan hedeflerin merkezinde durdurulması esasına dayanır. Buz üstünde oynandığı için hassas ayarlamalar gerektiren sporun, özel ekipmanları bulunmaktadır.

4#

Bireysel ve takım olarak oynanabilen biatlon, kayaklı koşu ve tüfekli atışın art arda yapıldığı spordur. Sporcular belli bir süre içinde kayaklarıyla koşarcasına kayar ve hedefi vurmak için durarak nişan alırlar. Ne kadar mesafede kayacakları ve kaç tane hedefi vurmaları gerektiği, spor etkinliğinin türüne göre değişebilir.

5#

Korfbol, yüzyıldan fazla geçmişi bulunan, kadın ve erkeklerin bir arada oynayabildiği bir takım sporudur. Amaç, topu rakip takımın korf denilen, sepete benzer, 3,5 metre yüksekliğindeki potasına atmaktır.

6#

Ayak voleybolu, üçer kişilik iki takımın karşılıklı oynadığı ve topu filenin üstünden aşırarak taraflarına düşürmemeye çalıştıkları spor dalıdır. Ayak voleybolunda sadece ayaklar değil, diz, omuz ve kafa da topu kontrol etmek için kullanılabilir, bu sporda bir tek elleri kullanmak yasaktır. İlk defa 15. yüzyılda oynandığı sanılan oldukça eski bir spordur.

7#

Netbol, basketbola çok benzeyen ama sahada sadece bir potanın bulunduğu spordur. Diğer ayırt edici özelliği ise sadece kadınlar tarafından oynanan bir spor dalı olmasıdır. Yedişer kişilik iki takımın sahada birbirine dokunmadan, top koşturmadan veya sektirmeden basket atarak sayı kazanmaya çalıştığı bir oyun türüdür.

 4,706 okunma

Derya Ülkar