Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
21857
post-template-default,single,single-post,postid-21857,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BİYOGRAFİ FİLMLERİNDE KİMLERİN HAYATLARINI İZLEDİK?

Ünlü ünsüz her insanın kocaman bir dünya olduğunu ve anlatılacak hatta filme alınacak hikâyelere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Siz de birilerinden mutlaka “hayatımı anlatsam film olur” cümlesini duymuşsunuzdur. Anlatsak film olabilir belki ama tanıdığımız ünlü isimlerin beyaz perdeden yansıtılan hayat hikâyeleri kadar ilgi çeker mi bilinmez. Sanat, bilim, spor, siyaset dünyasından ünlü isimlerin yaşamlarına odaklanan filmler daima sinema tarihinin en özel yapımları arasında yer alır.  İşte o filmler ve hayatı film olan isimlerden bazıları…

Film Adı: Ali

Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü boksörlerinden Muhammed Ali’nin hayatı, adını taşıyan filmle beyaz perdeye aktarılmıştı. Film, “Benim onlarla bir sorunum yok!” diyerek Vietnam savaşına gitmeyen boksörün şampiyonluk unvanının elinden alınışını ve bokstan uzaklaştırılışını anlatıyor. Ünlü sporcuyu usta siyahi oyuncu Will Smith canlandırarak en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Film Adı: Frida

Hastalıkların önemli yer tuttuğu yaşamı, sanat hayatı ve kendisi gibi ressam olan Diego’yla karmaşık bir ilişkiye dönüşen evliliği ile hayatı film olanlardan biri de Meksikalı sanatçı Frida Kahlo. Salma Hayek’in canlandırdığı film özgün müzikleriyle de öne çıkmış ve Oscar kazanmıştı.

Film Adı: Kaldırım Serçesi

Kaldırım Serçesi, Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın çocukluğundan ölümüne kadar iniş çıkışlarla dolu yaşamını konu alan filmdir. Filmin adı şarkıcının gerçek hayatta kendisine takılan isimden alınmış ve sanatçıyı Fransız oyuncu Marion Cotillard canlandırmıştı. Film bol bol Edith Piaf’ın şarkılarını dinleme şansı sunan bir kurguya sahip.

Film Adı: Her Şeyin Teorisi

İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in yakalandığı ALS hastalığı ile mücadelesini, bu çerçevede Cambridge Üniversitesi’nden arkadaşı olan ve sonrasında karısı olacak Jane Wilde ile ilişkisini anlatan filmde, dâhi fizikçiyi Eddie Redmayne canlandırmış, oyuncu bu performansıyla da Oscar kazanmıştı.

Film Adı: Malcom X

Afrika kökenli Amerikalı aktivist Malcom X’in hırsızlık yaparak hapse girişi, hapishanedeki düşünsel dönüşümü, bir insan hakları savunucusu olarak dışarı çıkışı ve sonrasını konu alan filmde Malcom X’i Denzel Washington canlandırmıştır. Film Malcom X’in Otobiyografisi isimli biyografik kitaptan uyarlanmıştı.

Film Adı: Müslüm

Müslüm filmi, arabesk müziğin ünlü isimlerinden olan ve 59 yaşında hayatını kaybeden Müslüm Gürses’in yoksul bir genç olarak ailesiyle Şanlıurfa’dan Adana’ya göçlerini, oradan İstanbul’a ve ses sanatçılığına varan serüvenini, eşi Muhterem Nur’la tanışma hikâyesi anlatılmaktadır. Biyografik filmde sanatçıyı ünlü oyuncu Timuçin Esen canlandırmıştır.

Film Adı: Amadeus

18.yüzyılda yaşayıp kendinden sonraki tüm dönemleri etkileyen klasik müzik sanatçısı Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayatından kesitlere ve özellikle kendisi gibi besteci olan arkadaşı Antonio Salieri ile olan ilişkisine odaklanan, fakat bunu Salieri’nin gözünden yapan Amadeus filmi 8 dalda Oscar kazanmıştı. Filmde Mozart’ı Tom Hulce, Salieri’yi ise F. Murray Abraham oynamıştır.

 3,467 okunma

Derya Ülkar