Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22414
post-template-default,single,single-post,postid-22414,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ANTONİ GAUDİ’NİN GÖRENİ MASAL DİYARINA GÖTÜREN YAPILARI

1852-1926 yılları arasında yaşayan, ülkesi İspanya’da yaptığı fantastik yapılarla mimariye yepyeni ve tekrar edilemez bir soluk getiren Antoni Gaudi’nin eserleri, 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi. Gaudi, art nouveau akımının İspanya’daki öncüsü kabul edilse de bilinen kalıpların ve klasik anlayışın dışında eserler üretti. Onlardan bazılarını sayfamızda görebilirsiniz.

Sagrada Familia

Sagrada Familia, Türkçesiyle Kutsal Aile, İspanya’nın Barselona şehrindeki devasa bazilikadır. Yapımını 1882’de halk başlatmış, bir yıl sonra, 1883 yılında Antoni Gaudi tarafından devralınmıştır. Gaudi, mimari dehasının bir yansıması olan bazilika üzerine yıllarca çalışmış, 1926 yılında tamamlandığını göremeden hayatını kaybetmiştir. Bazilikanın yapımı günümüzde de sürmektedir.

Park Güell

Barselona’da Gracia bölgesinde bulunan, bahçeler, mozaikler başta olmak üzere mimari unsurların, sosyal kullanım alanlarının, evlerin bir arada olduğu Park Güell, Gaudi tarafından 1900 ile 1914 yılları arasında inşa edilmiş fakat tamamlanmadan bırakılmış, 1926 yılında ise kamuya açılmıştır. Gaudi’nin yaşadığı ve müzeye dönüştürülen evi de Park Güell içinde yer almaktadır.

Casa Batllo

Casa Batllo, kırık seramiklerle kaplı ön cephesinden dinozor sırtını andıran çatısına, çok farklı mimari detaylar barındıran iç cephesine kadar Antoni Gaudi’nin en görkemli imzalarından biridir. Orijinal adı Casa dels Ossos olan ve Kemikler Evi anlamına gelen bina, Gaudi’nin sıfırdan inşa ettiği değil, restore ettiği bir yapıdır.

Casa Mila

1906-1912 arasında Gaudi tarafından inşa edilen ve La Pedrera yani Taş Ocağı adıyla da bilinen Casa Mila, içinde daire ve ofislerin bulunduğu bir bina olarak günümüz rezidanslarına benzer bir amaçla yapılmıştır. Bu yapıda da dik köşeli mimariden kaçınan Gaudi, binanın ön cephesinde deniz dalgaları formu, balkonların dökme demirleriyle de deniz yosunu izlenimi oluşturmak istemiştir.

Casa Vicens

Gaudi, Vicens Ailesi için 1884’te tasarladığı yapının pencere demirlerinden salonuna kadar yine doğanın farklı figürlerinden ilham almıştır. Casa Vicens, ünlü mimarın ilk tasarladığı evlerdendir ve o sırada 30’lu yaşlarındadır. Yaklaşık 1266 m2’lik bir alanı kaplayan, bodrum dâhil dört katı olan Barselona’daki ev günümüzde müze olarak ziyaret edilebilmektedir.

Güell Pavilyonları

Güell Pavilyonları, Gaudi’nin diğerleri kadar bilinmeyen, sıfırdan tasarlamayıp 1884-1887 yılları arasında çalışarak önemli yenilikler eklediği yapı kompleksidir. Mekânın en ünlü ayrıntısı, Yunan mitolojisinden esinlenerek ürettiği ejderha figürlü demir döküm kapısıdır. Günümüzde Barselona Üniversitesi’ne ait olan yapı kompleksinin bazı bölümleri rehber eşliğinde gezilebilmektedir.

El Capricho

El Capricho, Gaudi’nin Barselona dışında tasarladığı nadir yapılardan biridir. Comillas’da, zengin bir müşterisi için 1883-1885 yılları arasında inşa ettiği villa da tıpkı diğerleri gibi tüm detaylarıyla masal diyarından çıkmış gibidir. Dış cephesi dantel gibi ilmek ilmek işlenen El Capricho özellikle minareye benzetilen kulesiyle dikkat çekmektedir.

 9,554 okunma

Derya Ülkar