Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8474
post-template-default,single,single-post,postid-8474,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
kuş bakışı fatih, istanbul, haliç

8 Madde İle Tarihi Yarımada ve Sultanahmet

Türkiye’nin en turistik yeri tartışmasız Tarihi Yarımada ve Sultanahmet’tir. Tarih boyunca dünyanın en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul’un en eski bölgesi olan Tarihi Yarımada ve bölgenin yıldızı Sultanahmet Meydanı’nı listemizde 8 madde ile ağırlıyoruz.

1#
kuş bakışı fatih, istanbul, haliç

MÖ 685 yılından beri bir yerleşim merkezi olduğu düşünülen Tarihi Yarımada, şehrin her dönem en önemli merkezi olmuştur. Şehrin merkezini düşmanlardan korumak için çevresi surlarla örülmüştür ve Tarihi Yarımada özellikle de Osmanlı Devleti’nin hâkimiyetine girdikten sonra “Sur İçi” olarak da adlandırılmıştır.

2#
kuş bakışı fatih, istanbul, haliç

Burada ilk yerleşimin Delf Kâhini’nin Megaralılara bölgeyi önermesiyle oluştuğu düşünülür. Bizans Devleti’nin de başkenti olan İstanbul, dünyanın tüm krallarının, imparatorlarının hayallerini süslemiştir. İstanbul’un uzun tarihine eşlik eden Tarihi Yarımada, Fatih Sultan Mehmet’in şehrin anahtarını aldığı yerdir.

3#
fatih, eminönü

İstanbul’un bin yıllara yayılan tarihini deneyimlemenin en güzel yolu Tarihi Yarımada’yı özellikle de Hipodrom Meydanı olarak da bilinen Sultanahmet Meydanı’nı ziyaret etmektir. Günümüzde Eminönü ve Fatih’i içine alan Tarihi Yarımada’yı her gün binlerce yerli yabancı turist ziyaret eder.

4#
istanbul

Osmanlı Sultanlarına ev sahipliği yapmış olan Topkapı Sarayı, bölgenin kesinlikle görülmesi gereken yapılarından biridir. Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Topkapı Sarayı’nın en önemli bölümlerinden biri, Osmanlı Padişahlarının her Ramazan ayında ziyaret ettiği Kutsal Emanetler Dairesi’dir.

5#
ayasofya, tarihi yarımada

Bizans İmparatoru I. Jüstinyen’in 532 yılında yaptırdığı Ayasofya ilk başta bir katedral olarak inşa edilmiş, Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u aldıktan sonra camiye dönüştürülmüştür. İki büyük dine ev sahipliği yapan, dünya mimarisi açısından büyük önem taşıyan Ayasofya, Sultanahmet’in en çok ilgi çeken tarihi miraslarından biridir.

6#
sultanahmet camii içi

Osmanlı Padişahı I. Ahmet’in emriyle Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılan Sultanahmet Camii, 1935 yılından beri şehrin ana camisidir. Heybetiyle her göreni büyüleyen ihtişamlı yapı 20.000’i aşkın İznik Çinisi ile süslenmiştir.

7#
fatih

Bölgedeki su ihtiyacını karşılamak için 500’lü yıllarda yapılan Yerebatan Sarnıcı’na 52 merdiven ile inilir. Bu dev sarnıcın içinde 9 metre yüksekliğinde 336 adet sütun bulunur. Bu sütunların iki tanesinin altında Roma dönemi şaheserlerinden iki adet Medusa Başı bulunmaktadır.

8#
tarihi yarımada

Osmanlı zamanında spor müsabakalarının ve eğlencelerin düzenlendiği Gülhane Parkı aynı zamanda Tanzimat Fermanı’nın okunduğu yer olarak da tarihimizde önemli bir yere sahiptir. 1912 yılından beri park olan Gülhane, İstanbul’un eşsiz manzarasının tadını çıkarabileceğiniz harika bir konuma sahiptir.

 4,055 okunma

akin aksoy