Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17101
post-template-default,single,single-post,postid-17101,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KÜLTÜR VE YAŞAM’DA 2019 YILININ ENLERİ

Geçen yılın Aralık ayında 2018’in enlerini hazırlamış, “Halkbank Kültür ve Yaşam web sitesi yayın hayatına 2017 yılının Haziran ayında başladı” diyerek söze başlamıştık. Görsellerimiz ve sözlerimizle sizin için renklendirmeye çalıştığımız bir yılı daha geride bıraktık. 2019’un sonunda, olanların üstüne yüzlercesini daha kattığımız içeriklere davet ediyoruz sizi… İşte, sizin için seçtiklerimiz…

1#

Benim hayatım her yönüyle roman diyen biriyseniz sitemizin edebiyat serisinden “en” olarak seçtiğimiz Oğuz Atay dosyası tam size göre. Olmadı değil mi? Bir eksiklik var siz de hissettiniz. Doğrusu şöyle: Oğuz Atay’ın konuk olduğu bu sayfa edebiyat seven herkese göre… Kitaplarından derlediğimiz o alıntılar 2020’nize edebiyatın güzelliğini getirsin.

2#

Sinemasız bir dünya düşünebiliyor musunuz? Oysa sadece bir yüzyıl öncesine kadar insanlığın gündeminde konusu bile yoktu. Hayatımıza kattığı renklere bakınca icat edenlere, emek verenlere 2019 boyunca şükranlarımızı sunmuş olmamızdan daha doğal ne olabilir ki? Bu yılın sinemadaki eni çocukluğumuzla özdeşleşen Ayşecikler, Ömercikler oldu, yani “Yeşilçam’ın Küçük Yıldızları”.

3#

Sanatın yedi dalından, spor dünyasından, bilim alanından çok isim ağırladık 2019’da. Hazırladığımız portrelerde yaşamlarından detaylara, yetenek ve üretimlerine yer verdik. Kültür ve Yaşam’da 2019’un en iyi portresi olarak “Zamanı Aşabilen Şarkıların Sahibi” başlığıyla anlattığımız, aşka dair söylenmemiş söz bırakmayan Sezen Aksu’yu seçtik.

4#

Yakın ve uzak tarihlerde şekillenmiş gelenek-göreneklerimiz Kültür ve Yaşam sitesinin ana başlıklarından biridir. Hele de kuşaktan kuşağa aktarılması gereken kültürel değerlerimiz en çok içerik ürettiğimiz konuların başında gelir. 2019 yılının bu alandaki eni ise “Türklerden Dünyaya Armağan Dede Korkut Hikâyeleri”ydi.

5#

Gezi sayfalarımızda, konu ettiğimiz coğrafi bölgelerin simgesel unsurlarının, tarihi ve doğal güzelliklerinin özetini sunuyoruz. Bu yıl da bazen Doğu Ekspresi ile Kars’a götürdük sizi bazen saklı kalmış İstanbul köylerine bazen de yabancı ülkelerin farklı şehirlerine… 2019’un en özel gezi konularından biriyse “Bu Şehir Büyük Mirasların Sahibi” dediğimiz Kayseri’ydi.

6#

Dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından doğa harikalarını sık sık ekranlarınıza taşıyoruz ki evrenin hayranlık uyandıran, hayrete düşüren güzellikleri içinizi ısıtıp sevincinizi büyütüp umudunuzu artırsın. Uzak Doğu’dan Amerika’ya farklı bölgelerden seçtiğimiz “Dünyanın En Güzel ve Gözde Adaları” 2019’un enleri arasında… Bu arada fotoğrafta gördüğünüz Cousine Adası Seyşellerden…

7#

Onlar Dünya’mızı hatta dünyamızı paylaştığımız en masum dostlarımız… İster bizden kilometrelerce uzakta yaşıyor olsunlar ister evimizdeki koltuğun bir köşesinde uyusunlar. Onlarsız bir kültür, onlarsız bir yaşam düşünmek imkânsız. Kültür ve Yaşam sitesinin devamlı sakinleri sevimli hayvanlardan 2019’un eni olanlar “Pofuduklukta Sınır Tanımayanlar”.

8#

İlk kez bizde görün, bizimle öğrenin, bizden duyun istediğimiz konular da oluyor tabii… “Nasıl yani? Gerçekten mi?” dedirtecek tatta ilginç bilgiler… Örneğin, doğum günü pastası neden illa ki yuvarlaktır ya da kolonya adının Köln şehriyle ilgisi nedir gibi… 2019’un en ilginç dosyası ise Karadeniz’de kuş dili ile anlaşan insanlardan söz ettiğimiz “Doğanın Alfabesi Kuş Dili” oldu.

9#

Kültür ve Yaşam sayfalarında kelimelerin önemi büyüktür, daima güzel olanı, iyi hissettireni, fayda vereni seçmek önceliğimizdir. Ama ara sıra da Oğuz Atay’ın yazdığı gibidir, yani kelimeler bazı anlamlara gelmez… Zihnimizi çalıştırması yeterlidir. Söylenmesi zor kelimeler, palindromlar, bağlı kelimeler ve daha nicesi. 2019’u temsilen sizin için seçtiğimiz ise “Çoğul Kelimeler”…

10#

Teknolojiden modaya, günlük aktivitelerden ev dekorasyonuna onlarca lifestyle içeriği internet dünyasında okuyucunun dikkatine sunduk. Her biri “enler” arasına girebilecek iken biz bol bol temiz hava alın, egzersizlerinizi aksatmayın düşüncesiyle içinden “Bisiklet Dolu Bir Sayfa”yı çekip çıkardık.

11#

TDK tarafından “geçmişte kalan mutlu günlere özlem” diye tanımlanan nostalji bu sitenin vazgeçilmez bir parçası… Evet, mutlu günleri özlemle yâd etmek sevdiğimiz bir iş ama şimdi ve gelecek için mutluluklar oluşturmak asıl önceliğimiz. Ve şu anınıza mutluluk katsın diye 2019’un en iyi nostaljisine bir göz atmanızı öneriyoruz: TRT’de Yayınlanmış 8 Unutulmaz Yayın.

12#
sandviç

Mutfak kültürü dünyanın bazı coğrafyalarında öyle öne çıkar ki adeta bütün insanlık oralardan beslenir. Biz de kendi mutfağımızın zengin ve lezzetli yiyecekleri yanında dünyanın farklı bölgelerindeki yemeklere sık sık yer veriyoruz. Dünyaları verseler değişmeyeceğimiz lezzetlerden döner başta olmak üzere sizin için seçtiğimiz “Farklı Mutfaklardan Farklı Sandviçler” 2019’un enlerinden oldu; okumaya ne dersiniz?

 1,007 okunma

akin aksoy