Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16698
post-template-default,single,single-post,postid-16698,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Yurt Dışında Tatildesiniz… Bütçenizi Zorlamadan Tadına Varmak İstemez misiniz?

Ekonomik açıdan düşününce yurt dışında tatile çıkmak kimimiz için göz korkutan bir aktiviteye dönüşebiliyor. Oysa bazı pratikler edinerek cebinizi koruyabilir ve tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Ekonomik bir yurt dışı tatili için ipuçları Kültür ve Yaşam’da…

Rotanızı ve günlük bütçenizi belirleyerek gezinize başlayın

Hatta bunu tatiliniz henüz başlamadan önce yapabilirsiniz. Günlük bir gezi planı yapmanız ve harcayacağınız miktarı belirlemeniz tatil bitiminde stres yaşamanızı önleyecektir. Sokak sokak gezerken o hesabı nasıl tutacağım diye düşünüyorsanız telefonunuza indireceğiniz bazı uygulamalar sayesinde nakit akışınızı yönetebileceğiniz bilgisini verebiliriz.

Toplu taşımadan vazgeçmeyin

Yurt dışı tatilinde otobüs, tren ya da tramvay gibi toplu taşıma araçlarını günlük ya da haftalık biletler satın alarak kullanmak çok daha ekonomik olacaktır. Bu tercih aynı zamanda gittiğiniz yerlerin güzergâhlarına hâkim olmanın en iyi yollarından biridir, yine bu iki önemli amaca hizmet etmesi için eğer mümkünse bisiklet de kiralayabilirsiniz.

İnterneti verimli kullanın

Gideceğiniz yerlerin bilgilerini yol üstünde telefonunuzun internetini kullanarak araştırırsanız ülkenize döndüğünüzde önünüze gelecek fatura size büyük bir sürpriz yapabilir. Oysa ihtiyacınız olan bilgileri otelinizin internet ağını kullanarak araştırabilir ve kaydedebilirsiniz. Yine şehir haritası, çeviri, metro hatları gibi offline uygulamaları telefonunuza indirerek de faturanızın şişmesini engelleyebilirsiniz.

Müzelerin ücretsiz günlerini kaçırmayın

Gittiğiniz yerin kültürünü tanıyabilmek için müze ve ilgili mekânlara yaptığınız ziyaret eğer ücretsiz günlere denk gelmişse şanslınız demektir. Ama böyle bir tesadüfü dilemektense tatilinizi müzelerin ücretsiz günlerine denk getirmeniz, ücretsiz katılabileceğiniz mekân ve festivalleri yola çıkmadan netleştirmeniz daha akıllıca olacaktır.

Daha ekonomik tatil için hafta içini tercih edin

Yurt dışı tatilinizi en başından ekonomik seviyede tutmak uçak biletini erkenden almaktan geçiyor. Bununla birlikte uçuşunuzu ve konaklama sürenizi hafta içine denk getirirseniz çok daha az maliyetli bir seçim yapmış olursunuz. Çünkü uçak biletlerinden konaklama seçeneklerine pek çok kalem cumartesi ve pazar günleri yoğunluktan dolayı daha pahalı hale gelebiliyor.

Kaliteli yemeğin sadece ünlü restoranlarda yendiğini düşünmeyin

Tatilinizde bir öğün de olsa ünlü ve şık bir restoranda yemek yeme deneyimini yaşamak isteyebilirsiniz. Fakat bunun dışında kalan zamanlarda şehir sakinlerinin gittiği daha mütevazı restoranları bulmak, büyük marketlerin yemek reyonlarından ya da pazar yerlerinden ara öğünler için alışveriş yapmak bütçenizi koruyacaktır. Restoranların indirimli saatleri olan Happy Hour saatlerini takip etmeyi de düşünebilirsiniz.

Hediyelik alışverişi tatilinizin sonuna bırakın

Önceden araştırmış olsanız da gittiğiniz şehri tanımak, fiyatlara hâkim olup alışveriş mekânlarını kıyaslayabilmek zamanınızı alacaktır. Kendinize ve sevdiklerinize alacağınız hediyeler için acele etmezseniz tatilinizin son günlerinde daha uygun fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz.

 643 okunma

akin aksoy