Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
13722
post-template-default,single,single-post,postid-13722,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
belgin doruk

8 Maddeyle Yeşilçam’da Kim Kimi Seslendirdi?

Bir filmde oyuncuların canlandırdığı karakterleri seslendiren kişiler belki de birçok ünlü aktör ve aktristi sevme nedenimiz… Ama çoğunu tanımıyoruz bile… Bunun büyük bir eksiklik olduğunu düşünerek listemize ünlü oyuncularımızın sesi olmuş dublaj sanatçılarını konuk ediyoruz.

1#

“Reca ederim bu bahsi kapatalım.” Belgin Doruk’tan duyduğumuzu sandığımız bu sözü aslında Adalet Cimcoz seslendiriyordu. Birçok ünlü ismi seslendiren usta dublaj sanatçısı 1970 yılında aramızdan ayrıldı.

2#

“Nayır! Nolamaz!” Cüney Arkın’la bütünleşen bu replik ise sanatçıyı seslendiren Abdurrahman Palay’dan çıkıyordu. Senaryonun konduğu nota sehpasına kolunu dayayıp elini de çenesine koyan Palay’dan istemsizce çıkan nevetler, nayırlar uzun yıllar taklit edilen, eğlenilen bir konu oldu.

3#

Aynı zamanda oyuncu da olan Kemal Ergüvenç, Hulusi Kentmen’in babacan rollerini sırtlayan o babacan sesin sahibiydi. 1976 yılında hayatını kaybeden Ergüvenç, Kadir Savun, Bilal İnci, Ahmet Tarık Tekçe’nin de seslendirmesini yapmıştı.

4#

Ses sanatçısı Belkıs Özener Türkan Şoray başta olmak üzere Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik’in de seslendirmesini yapan bir dublaj sanatçısıydı. “Azize” filminde Türkan Şoray’ın görüntüleri eşliğinde dinlediğimiz şarkıları aslında Belkıs Özener seslendiriyordu.

5#

Sinema tarihinde yerini almış bir Erol Taş kahkahası vardır hani… Gerçek hayatta kolay kolay rastlayamayacağınız kötü adam kahkahası… İşte o efsane kahkahayı atan, 1997 yılında hayatını kaybeden tiyatro ve sinema oyuncusu Saadettin Erbil’den başkası değildi.

6#

Rıza Tüzün de tiyatro ve sinema oyunculuğunun yanı sıra seslendirme yapan isimlerdendi. Hem Ali Şen’in hayat verdiği genellikle kurnaz, çıkarcı karakterleri, hem de Nubar Terziyan’ın hayat verdiği sevgi dolu, iyi karakterleri seslendiriyordu. Tüzün, 1979 yılında hayata veda etti.

7#

Çok yönlü sanatçı Jeyan Mahfi Ayral Tözüm kimlerin seslendirmesini yapmadı ki? Fatma Girik, Türkan Şoray, Filiz Akın, Ahu Tuğba, Gülşen Bubikoğlu, Emel Sayın… TV dizilerinden ve sinema filmlerinden tanıdığımız sanatçı radyo dizilerinde de rol alıyordu.

8#

“Elveda Asya, elveda selvi boylum al yazmalım, elveda…” 1977 yapımlı “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminde Kadir İnanır’ı seslendiren Pekcan Koşar Hababam Sınıfı serisinde de Tarık Akan’ı seslendirmişti. Tiyatro ve sinema sanatçısı Koşar, 2005 yılında yaşamını kaybetti.

 9,889 okunma

akin aksoy