Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16750
post-template-default,single,single-post,postid-16750,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünyanın En Güzel ve Gözde Adaları

Aşağıdaki listede tüm dünyada en çok tercih edilen, Uzak Doğu’dan Amerika’ya birbirinden güzel adalar bulunuyor. Sizin için en doğal, en gösterişli, en turistik, en şık, en rahat ya da en gözde adalar hangileri diye sorsak aşağıdakilerden hangileri listenize girerdi?

1#

Fransız Polinezyası’ndaki Bora Bora’ya Avrupalılar 1722’de gelmişse de adada yerleşim 4’üncü yüzyıla kadar geri gidiyor. Günümüzde ise özellikle balayı tatillerinin vazgeçilmez adreslerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Hava sıcaklığının 20 ile 30 derece arasında değiştiği Bora Bora’ya gitmek için mart-kasım ayları arasını tercih etmenizi öneriyoruz.

2#

Filipinler’deki ada gruplarından olan Boracay dünyanın en güzel plajlarına sahip. Uzayıp giden bembeyaz sahilleri, içeri doğru girdikçe karşılaşılan yemyeşil ormanları ile insanların hayran olduğu bir coğrafya. Ve hemen hatırlatalım Hindistan cevizi ağaçları, yerel tatları, sosyal yaşamı hareketlendiren festivalleri ile rengârenk olan ada Türk vatandaşlarına vizesiz tatil imkânı sunuyor.

3#

Yunanistan’a bağlı olan ve 200 km güneyinde bulunan Santorini’de masmavi deniz ile bembeyaz bir yaşam iç içe… Ülkemize de oldukça yakın olan ada dünyanın en çok ilgi gören turistik yerleri arasında gösteriliyor. Sizin de yolunuz düşerse bütün bir gününüzü plajda geçirebilir, Oia köyünde günbatımını izleyip, Amoudi Koyu’ndaki salaş balıkçılarda akşam yemeği yiyebilirsiniz.

4#

Afrika’ya bağlı bir ada ülkesi olan Seyşeller’in küçük adası Cousine, ya da dilimizde bilinen adıyla Kuzen Adası’nda alt yapı çalışması ve yerleşim bulunmuyor. 1968 yılında doğa rezervi ilan edilen adada sadece birkaç tane lüks villa konumlanmış… Muhteşem doğası içinde yürüyüş yapmak isteyenlerin seyahat ettiği adada sık sık mason yağmurlarıyla karşılaşıldığını da ekleyelim.

5#

ABD’nin eyaleti olan Hawaii, dünyanın en gözde takımadaları arasında. Bu takımadalardan üstünde iki tane yanardağ bulunan Maui, koyları, plajları, turistik gezi alanları ile büyük ilgi görüyor. Okyanus kokusu ve palmiye ağaçlarının gölgesi altında denizin ve güneşin doyasıya yaşanabileceği Maui her türlü su sporunun yapılabildiği oldukça hareketli bir ada.

6#

Endonezya’ya bağlı ve başkenti Denpasar olan Bali dünyanın en ünlü adaları arasında bulunuyor. Sahilleri siyah ve beyaz kumlarla çevrili olan Bali, tüm tropikal adalar gibi bolca yağış alan bir yer. Seyahat edilebilecek en uygun aylar nisan ile ekim ayları arası iken temmuz-ağustos aylarında yoğunluktan yer bulmak zorlaşabiliyor.

7#

Uzak Doğu turlarının olmazsa olmaz duraklarından Phuket Tayland’ın en büyük ve her yıl milyonlarca turist ağırlayan popüler bir adası. Balık çeşitleri ve sokak lezzetlerinde sınır tanımayan adanın damak tadınıza hitap etmeyeceğini düşünüyorsanız valizinizi hazırlarken konserve kutularını unutmayın. “Big Buddha”, Budist tapınağı “Wat Chalong Temple” ve “Old Phuket” ise adada görülmesi gereken yerler.

8#

İspanya’nın Akdeniz’deki en büyük adası Mallorca yılda 20 milyondan fazla turist ağırlıyor. Nisan ayından ekime kadar süren tatil sezonunda sadece plajlar değil Roma döneminden kalma tarihi yapılar da insan akınına uğruyor. Direkt uçuşların olmadığı adaya gitmek için Akdeniz’de tur yapan gemi turlarından birine dâhil olmak da bir seçenek tabii…

9#

Listemizin sonunda dünyaca ünlü yıldızların kaçış noktası olan Capri Adası var. Havasında ve doğasında Akdeniz ikliminin hâkim olduğu, İtalya’nın sayfiye bölgesi Capri’yi anlatması için sözü 20. yüzyıl yazarlarından İngiliz D.H. Lawrence’a bırakıyoruz: “Dedikodulu, villalarla dolu, kat kat kireç taşlarıyla bezenmiş, cenneti çok andıran ama dünyayı hiç andırmayan bir yer.”

 1,639 okunma

akin aksoy