Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16856
post-template-default,single,single-post,postid-16856,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
yeşilçam, çocuk

Yeşilçam’ın Küçük Yıldızları

Her ülke sinemasının büyük yıldızları vardır. Ancak kimi zaman küçük yıldızlar büyüklerden daha ön planda olur. Türk sinemasında da yıldızı parlayan, aradan yıllar geçse de seyircinin zihninde hep çocukluk simalarıyla yer eden unutulmaz isimler vardır. Bakalım listemizdeki çocuk yıldızlardan kaçını görür görmez hatırlayacaksınız?

Zeynep Değirmencioğlu
yeşilçam, çocuk

Yeşilçam’ın önemli senaristlerinden Hamdi Değirmencioğlu’nun kızı olan Zeynep Değirmencioğlu, sinemayla tanıştığında henüz 2 yaşındaydı. 1956 yapımı “Papatya” filminde ilk rolünü alsa da asıl ününü “Ayşecik” serisiyle kazandı. Oynadığı “Ayşecik” karakteri Türk halkı tarafından çok sevildi, kendi adından çok Ayşecik adıyla anılmaya başladı.

Ömer Dönmez
yeşilçam, çocuk

Güzel mavi gözlerinden akan ufak bir gözyaşıyla Ediz Hun’a bakışı ve “Size baba diyebilir miyim amca?” sorusuyla tanıdı sinema seyircisi Ömercik’i. Ömercik karakteriyle ünlenen Ömer Dönmez dönemin bir diğer çocuk yıldızı Zeynep Değirmencioğlu’nun kuzeniydi. İkilinin birlikte rol aldıkları “Ayşecik’le Ömercik” filmi dönemin çocuk yıldızlarının rol aldığı en önemli yapımlardan biriydi.

Menderes Utku
yeşilçam, çocuk

Sadri Alışık ile oynadığı “Afacan” filmiyle tanınan Menderes Utku da aileden sinemacıdır. Babası birçok Yeşilçam filminin yönetmenliğini ve yapımcılığı yapmış Ümit Utku’dur. Afacan karakterini Türk halkı çok sevmiş ve devam filmleri çekilmiştir.

İlker İnanoğlu
yeşilçam, çocuk

Dostoyevski’nin ünlü romanı Karamazov Kardeşler’den uyarlanan bir aile draması olan Karadağlar, Çanakkale’nin doğal güzelliği ile büyüleyen dağ kasabası Adatepe’de çekilmişti. Erdal Özyağcılar Karadağ ailesinin babası rolünü başarıyla oynamıştı.

Kahraman Kıral
yeşilçam, çocuk

1972–76 yılları arasında çocuk oyuncu olarak on dört filmde rol aldı. Ancak Türk halkı onu en çok Tarık Akan’ın ve Halit Akçatepe’nin kardeşi rolünde oynadığı “Canım Kardeşim” filmiyle sevdi. Film, birçok sinema eleştirmeni tarafından Türk sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Gülşah Alkoçlar
yeşilçam, çocuk

İlk kez 1975 yılında kamera karşısına geçen Gülşah Alkoçlar, doğuştan sinemacıdır. Kendisi Türk sinemasının en önemli aktrislerinden Hülya Koçyiğit’in kızıdır. Ancak sinema seyircisi onu köyden gelmiş İbo’yla kurduğu saf dostlukla hatırlayacaktır. Kemal Sunal ile birlikte oynadığı “İbo ile Güllüşah” filminin en unutulmaz sahnelerinden biri de İbo karakterinin onu sırtındaki küfesinde taşıdığı sahnelerdir.

Tuncay Akça
yeşilçam, çocuk

Kendisini ceza almış Hababam Sınıfı öğrencilerinin karşısına geçip “Abi siz neden her sabah tek ayak üzerinde duruyorsunuz?” repliği eşliğinde attığı kahkahalarla hatırlarız. 🙂 İlk kez “Bizim Aile” filmiyle kamera karşısına geçen Tuncay Akça, dönemin aile ve komedi filmlerinde de rol almıştır.

Elif İnci
yeşilçam, çocuk, atıf yılmaz

“Selvi Boylum Al Yazmalım” filmindeki unutulmaz sahnelerden biri küçük Samet’in Cemşit’e “Baba” diye seslenerek koştuğu sahnedir. Peki o Samet’i aslında bir kız çocuğunun canlandırdığını biliyor muydunuz? O oyuncu Yeşilçam’ın usta aktörlerinden Bilal İnci’nin kızı Elif İnci.

 7,073 okunma

akin aksoy