Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
13495
post-template-default,single,single-post,postid-13495,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
sezen cumhur önal

İlk Ulusal Kanal TRT’de Yayınlanmış 8 Unutulmaz Yayın

Ülkemizin ilk ulusal televizyonu TRT, yani Türkiye Radyo Televizyon Kurumu yayın hayatına 1968 yılında başlamıştı. Siyah-beyaz yayınlar 1976’da renklenmeye başladı ve 1984 yılında tamamen renkli yayına geçildi. Televizyonla ilk kez tanışan çocuklar, yetişkinler, yaşlılar o dönemki TRT yayınlarını hafızalarına, hatıralarına yerleştirdi. Yaşı 30’u geçmiş olanların gülümseyerek hatırlayacağı 8 TRT yayınını listemizde yâd ediyoruz.

1#
nostalji

Çocukluğunu 1980’lerde geçirenler akşam oldu mu “Hanimiş benim kuzucuklarım?” seslenişini duymadan yatağa gitmezdi ama bu seslenişi mutlaka Adile Naşit’in yapması gerekirdi. Usta oyuncu ekranın arkasından kendisini izleyen çocuklara isimleriyle sesleniyordu: “Değil mi Ayşe’ciğim? Ödevini yaptın mı Murat’cığım?” Sonra da “Bir varmış bir yokmuş.” diyerek anlatacağı masala geçiyordu. Saat 20:00’de başlayan Uykudan Önce, ülkemizde çocuklar için hazırlanan programların ilkiydi.

2#
nostalji

Sunuculuğunu, hayatını 2000 yılında kaybeden Cenk Koray’ın yaptığı bir eğlence programıydı Tele Pazar… İçinde yine eski sunuculardan Erkan Yolaç’ın sunduğu Evet-Hayır yarışması, şarkılar, taklitler, sohbetler olan dolu dolu bir programdı. Özellikle Telekutu bölümünde stüdyonun bir tarafına yığılmış hediyeler arasından hediye kazanmaya çalışan yarışmacının hali heyecanla izlenirdi.

3#
trt programları, nostalji

Müzik Yelpazesi, Sezen Cumhur Önal’ın ifadesiyle “çikolata renkli sanatçı”lardan zaman zaman “romantizm rüzgârları”nın estiği klipler izlediğimiz bir programdı. Yayınlandığı dakikalar yabancı sanatçıların kliplerini izlemek isteyenler için nadir bulunan fırsatlardandı.

4#
trt programları

Biliyoruz, Michael Knight ve onun konuşan, kendi kendine hareket edebilen arabası KITT içinizden kimileri için duygulanma nedeni olacaktır; ve yine eminiz ki TRT’de 90 bölüm yayınlanan dizinin jenerik müziği de kulaklarınızda çoktan çınlamıştır. David Hasselhoff’un başrolde olduğu efsanevi dizinin ülkemizdeki adı Kara Şimşek’ti.

5#
trt programları, nostalji

1980’li yıllarda pazar sabahına uyanıp saat 09:00 gibi televizyonlarını açanlar sırasıyla Voltran isimli çizgi film, bir Walt Disney filmi ve Pazar Konseri programıyla karşılaşırdı. Pazar Konseri’nin belli bir izleyici kitlesi vardı çünkü sadece klasik müzik sunan bir programdı. Orkestra şefi Hikmet Şimşek eserleri çalmadan önce herkesin anlayabileceği bir dille anlatırdı. Usta müzik insanı ne yazık ki 2001 yılında aramızdan ayrıldı.

6#
trt programları, nostalji

Televizyon ekranlarında aralıksız 13 yıl yayınlanan Bizimkiler dizisi de TRT’nin unutulmazlarından biriydi. İlk 5 yılı TRT’de yayınlanan dizide bir apartmanın sakinlerinin birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkileri anlatılıyordu. Kadrosunda Erdal Özyağcılar, Ercan Yazgan, Ayşe Kökçü, Yaman Okay, Savaş Dinçel, Meral Çetinkaya gibi usta oyuncular bulunuyordu.

7#
trt programları, nostalji

Yaşı 40’a ulaşmış olanlar hatırlayacaktır Şeker Kız Candy’nin TRT’de yayınlanan dönemlerini… Hatta aynı kişiler bu Japon çizgisinde yer alan Anthony, Archie, Annie, Terry hatta Susanna’yı da hatırlayacaklardır.

8#
trt programları, nostalji

1990 başlarında TRT ekranlarında tanıdığımız Bob Ross Amerikalı bir ressamdı. Yaptığı program dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanıyordu ve ülkemizde de Resim Sevinci adıyla yayınlandı. “Resim yapmaya hazır mısınız?” sorusuyla eline fırça almamış insanlara resim sanatını öğretmeye ve sevdirmeye çalışan Bob Ross’un programına da TRT’nin unutulmaz yayınları arasında yer veriyoruz.

 2,188 okunma

akin aksoy