Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22723
post-template-default,single,single-post,postid-22723,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYANIN EN ESKİ SPORLARINDAN ATLETİZME AİT TERİMLER

Eski Mısır’da ilk koşu binlerce yıl önce, hatta tarih vermek gerekirse MÖ 3800’lerde düzenlenmişti…. Zaman içinde daha da gelişen koşu sporuna yürüyüş, atlama ve atma dalları da eklenince atletizm branşı ortaya çıktı. Seyirci veya sporcu olarak milyonlarca meraklısı bulunan atletizmde duyma ihtimalinizin yüksek olduğu terimleri sizin için açıkladık.

Sprintler ve Sprinter, Engelli Koşu, Bayrak Yarışı, Maraton Koşusu Nedir?

Sprintlerin diğer adı kısa mesafe koşularıdır ve 100, 200, 400 metre mesafelerde yapılan koşulara denir. Bu mesafede koşan sporculara ise sprinter adı verilir. Engelli koşu, kadınlarda 100 metre, erkeklerde 110 metre, kadın ve erkeklerde 400 metre koşu mesafesi içine yerleştirilen engellerle zorlaştırılan koşu biçimidir. Ayrıca 3000 metre mesafeli kuru ve sulu engellerin yer aldığı kadın ve erkek branşlarında yapılan engelli koşu türü de bulunmaktadır. Bayrak yarışı, takım sporcularının koşu mesafesinin belirli bölümlerine yerleşmeleri, sporcunun kendi mesafesini bitirirken elindeki bayrağı takım arkadaşına devretmesiyle devam eden ve final çizgisine kadar bu şekilde devam eden koşu türüdür. 42.195 metreye karşılık gelen ve pistlerde değil ana yollar üzerinde yapılan en uzun koşudur.

Cirit Atma, Çekiç Atma, Gülle Atma Nedir?

Cirit atma, atletin koşarak son noktaya kadar gelerek, elindeki metal veya fiberglastan yapılmış çubuğa benzer aleti en uzak noktaya atmasını amaçlayan atletizm sporudur. Ciritin uzunluğu erkeklerde 2,6 kadınlarda 2,2 metredir, ağırlığı ise 600 ile 800 gram arasında değişir. Çekiç atmada ise atlet, ucunda 7,257 kilogram ağırlığında güllesi bulunan 1,22 metre uzunluğundaki teli en uzağa atmaya çalışır, eski dönemlerde gerçekten de çekiç atıldığı için branşın ismi çekiç atmadır. Gülle atma, içi kurşun benzeri sert bir maddeyle dolu ve erkekler için en az 7,257 kilogram, kadınlar için en az 4 kilogram ağırlığında olan küre şeklindeki cismin omuz hizasından en uzak noktaya atılması esasına dayanır.

Uzun Atlama, Sırıkla Atlama, Düz Atlayış ve Sırt Atlayışı Nedir?

Uzun atlama, atletin 35-40 metre mesafeden hız alıp bir basma tahtasına bastıktan sonra, yerle irtibatı olmayacak biçimde en uzağa atlaması amacının güdüldüğü spordur. Sırıkla atlama, belli yüksekliklere konulan çıtanın, bükülebilen fiberglas bir sırık yardımıyla aşılmaya çalışıldığı atletizm dalıdır. Yüksek atlamada düz atlayış, bacaklar öne doğru uzatılmış biçimde ve oturur gibi çıtanın üstünden atlama biçimidir. Çıtanın, binermiş gibi karın altına alarak aşmaya çalışıldığı bir yüksek atlama biçimidir. Yüksek atlamada sırt atlayışı ise çıtayı sırt üstü aşma temeline dayanır.

Avrupa Stili, Kulvar, Kum Havuzu, Dikkat Komutu, Atlama Çizgisi Nedir?

Avrupa stili, kuvvetli kol hareketlerine dayanan yürüyüş stiline denir. Kulvar, kimi yarışların ilk turunda her koşucu için 5’er santimlik beyaz çizgilerle birbirinden ayrılmış, 1,22  – 1,25 metre genişliğindeki bölümlerdir. Kum havuzu, uzun atlama ve üç adım atlama yarışmalarında atletin atlayışını tamamlayıp düştüğü kum dolu havuzdur. Dikkat komutu, 800 metreye kadar düzenlenen koşularda, çıkış çizgisinde yerlerini alan yarışçıları dikkat durumuna getirmek için, sporcunun ana dilinde verilen uyarı komutuna denir. Atlama çizgisi ise atletlerin daha ileriye basamayacaklarını belirten sıçrama tahtasının kum havuzu yönündeki kıyısına verilen isimdir.

 6,023 okunma

Derya Ülkar