Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22549
post-template-default,single,single-post,postid-22549,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ÇOKLU SPOR BRANŞLARININ NELER OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Tek bir spor dalı bile büyük bir çalışma disiplini, kondisyon ve güç gerektirirken, birkaç spor dalının art arda yapılma halini düşünebiliyor musunuz? Çoklu spor branşları içeriği ile tekli branşlardan ayrılıp, sporcular ve izleyiciler için bambaşka bir dünya kuruyor.

1#

Yüzme, bisiklet ve koşunun art arda yapıldığı yani üç sporu bir arada bulunduran branşa triatlon denir. Sporcu, her bir dala geçerken amacına uygun kıyafetleri belli bir süre içinde ve kurallara uygun olarak giyinir. Değişik mesafede ve alanlarda yapılabilir.

2#

Kendi federasyonu bulunan ve olimpik bir spor olan pentatlon çoklu branşında, 200 m serbest yüzme, atıcılık, binicilik, eskrim ve 3000 metre kros yani kırsal alanda yapılan koşu art arda yapılır. Her dal için alınan puanlar toplanarak sporcunun derecesi belirlenir.

3#

Heptatlon iki günde içerisinde yedi spor dalının oynandığı çoklu branştır. 100 metre engelli koşu, yüksek atlama, gülle atma, 200 metre koşu, uzun atlama, cirit atma, 800 metre koşu heptatlonu oluşturan sporlardır. Bu branşın önemli bir özelliği de dış mekânda sadece kadınlar tarafından yapılmasıdır. Kapalı mekânda erkek sporcuların yaptığı yarışın adı da heptatlondur fakat oradaki branşlar farklıdır.

4#

Dekatlon da iki gün içerisinde oynanan 10 adet pist ve saha yarışına karşılık gelmektedir. Birinci gün; 100 metre koşu, uzun atlama, gülle atma, yüksek atlama, 400 metre koşusu gerçekleştirilir. İkinci gün; 110 metre engelli, disk atma, sırıkla atlama, cirit atma, 1500 metre koşusu gerçekleştirilir.

5#

Peş peşe iki gün içinde gerçekleştirilen bir spor branşı da oktatlondur. Toplamda 8 spor dalı içerir. İlk gün sırası ile 30 dakika aralarla yapılan 100 metre koşusu, uzun atlama, gülle atma ve 400 metre koşusu vardır. İkinci gün; 100 metre engelli koşusu, yüksek atlama, cirit atma ve 100 metre koşusu yapılır.

6#

Biatlon ise skating ismi verilen belirli bir stilde yapılan kayağın devamında hedef tahtalarına nişan alınarak ateş edilmesiyle gerçekleşen çoklu spor branşıdır. Ne kadar mesafede kayılacağı veya kaç hedef vurulacağı etkinliğin türüne göre değişmektedir.

 10,916 okunma

Derya Ülkar