Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24339
post-template-default,single,single-post,postid-24339,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

EN POPÜLER 5 EKSTREM SPOR

İnsanoğlunun adrenalin isteği ve maceraya olan düşkünlüğü, limitleri zorlayan yeni sporların ortaya çıkmasına neden oluyor. Yaş kaç olursa olsun, hissedilen yaş genç oldukça adrenalin doruklarda olmaya devam edecek! İmkânların ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte adrenalin tutkunları için ekstrem spor seçenekleri de artıyor. Bu yazımızda en popüler ekstrem sporlardan birkaçını listeledik.

1#

Wingsuit adı verilen özel bir tulum ile hava akımının insan bedenini kaldırmasıyla yapılan, oldukça adrenalin yüklü bir spor olan kanatlı tulum uçuşu en tehlikeli sporlardan biri. Fiziksel hareketleri ve paraşüt hâkimiyetini kısıtlaması bakımından tehlikeli olan bu spor kanatlı elbise uçuşu ya da yarasa adam atlayışı olarak da bilinir. İsviçre Alpleri popüler kanatlı tulum uçuşu rotalarından.

2#

Zorlu doğa koşullarında yapılan en iddialı sporlardan biri olan buz tırmanışı için dağcılık faaliyetlerinin en üst noktasıdır demek mümkündür. Spor, ilk olarak 1908 yılında Oscar Eckenstein isimli bir dağcının, krampon tasarlamasıyla başladı. Bu kramponlar, dağcının kaygan buz üzerinde rahatlıkla tırmanmasına olanak sağladı ve buz tırmanışı daha kolay bir hale geldi. Erzurum’da bulunan Uzundere’de yazın kaya, kışın buz tırmanışı yapılabilir. Dünyada ise popüler buz tırmanışı rotalarının başında Finlandiya’da bulunan Kitsiputous Şelaleleri gelir.

3#

Türkiye’de son yıllarda popülaritesi artmaya başlayan bir spor olan uçurtma sörfü, adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında. Uçurtma uçurmanın nostaljisini sörfle buluşturan bu ekstrem spor temelde rüzgâr sörfüyle aynı prensibe sahiptir; rüzgâr sörfü için kısaca paraşütle yapılan rüzgâr sörfü demek mümkündür. Rüzgârın havalandırdığı dev bir uçurtmanın gücünü kullanarak denizin üzerinde çeşitli akrobasi hareketlerini yapılmasıyla gerçekleşir. Uçurtma sörfü için ideal rotalardan birkaçı; Alaçatı, Ayvalık, Gökçeada, Didim ve Çanakkale gibi destinasyonlardır.

4#

En heyecanlı ve maceraperest doğa sporlarından biri olan helikopterli kayak, sıra dışı bir spor deneyimi sunar. Bu spor türünde, kayakçılar helikopterle tepelere bırakılır ve oradan kaymaları sağlanır; ardından yine helikopterlerle bulundukları yerden alınırlar. Sporculara kendi aralarında iletişim kurabilecekleri telsizler, uydu telefonları, GPRS vericileri verilir bu sayede olası bir kaybolma durumunda güvenlik sağlanmış olur. Ülkemizde bu spor özellikle Kaçkar Dağları’nın Rize sınırları içinde kalan Çamlıhemşin’de yapılabilir.

5#

Gelmiş geçmiş en tehlikeli sporlardan biri olan yanardağ sörfü, volkan kayağı olarak da bilinir. Nikaragua’da bulunan Cerro Negro adlı aktif yanardağda yapılan bu çılgın spor, adından da anlaşılacağı üzere yanardağın tepesinde sörf yapmaktır. Sporcular, aktif bir yanardağdan yaklaşık 70-80 km hızla, ortalama 700 metre aşağı sörf yapar. Bu tehlikeli spor için koruyucu kıyafet, dizlik ve başlık gerekir.

 2,195 okunma

Derya Ülkar