Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24670
post-template-default,single,single-post,postid-24670,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

FİLM SEKTÖRÜNÜN İMPARATORU: AKİRA KUROSAWA

Yönetmen, yapımcı, kurgucu ve senarist kimliğiyle dünya sinemasına adını altın harflerle yazdıran Akira Kurosawa birçok sinema tekniğine imzasını atmış, gelmiş geçmiş en büyük yönetmenlerden biridir. Lakabı İmparator olan Kurosawa’nın çocukluk yıllarında yaşadığı güçlükler, filmlerine ilham kaynağı olmuş diğer bir deyişle acılarından büyük başarılar doğmuştur. 57 yıllık kariyerine sayısız başarı sığdıran Akira Kurosawa hakkında bilgileri sizin için listeliyoruz.

1#

23 Mart 1910 tarihinde Tokyo’da dünyaya gelen Japon film yönetmeni Kurosawa’nın baba tarafından soyu bir samuray ailesine kadar uzanıyor. Henüz küçük yaşlardayken yakın dövüş sanatları hakkında dersler aldı. Bunun en önemli nedenlerinden biri ailesinin eski Japon kültürüne olan bağıydı. Bu bağ, Kurosawa’nın dövüş sanatına yakın olacak şekilde yetiştirilmesine neden oldu.

2#

İlkokul ve lise eğitimini Tokyo’da tamamladı. Eğitimi sırasında tiyatro ve sinemayla da ilgilenen Kurosawa’nın hayatının dönüm noktası ağabeyinin hayatını kaybetmesi oldu. Kısa bir süre sonra diğer kardeşini de kaybetmesinin ardından tek başına kalan Kurosawa bu durumdan çok etkilendi ve hayata bakış açısı ciddi anlamda değişti.

3#

Değişen bakış açısıyla, belki de duygularını dışa vurmak için film sektörüne sarıldı ve henüz 25 yaşındayken PCL stüdyosunda yardımcı yönetmenlik yaptı. 5 yıl boyunca burada deneyim kazandıktan sonra kendi filmi için kolları sıvadı. 1943 senesinde kariyerindeki ilk uzun metrajlı filmi olan Sanshiro Sugata (Judo Efsanesi) için kamera arkasına geçti. Amerikan ve İngiliz yanlısı bir film olduğu düşüncesiyle sansüre maruz kaldı. Ancak tüm engellemelere karşın film gösterime girdi ve Kurosawa’nın kariyerindeki ilk büyük adım gerçekleşmiş oldu.

4#

İlk filminin ardından pek çok filme daha imzasını atan ünlü yönetmenin dünya çapında tanınması Rashomon isimli filmle oldu. 1950 yılında ilk gösterimi yapılan film 10 Eylül 1951 yılında Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünün sahibi oldu. Filmin Avrupa ve Kuzey Amerika’da da gösterime girmesinin ardından artık Kurosawa dünyanın tanıdığı bir yönetmendi.

5#

Başarılarını katlayarak sürdüren Kurosawa’nın en önemli filmlerinden birkaçı; Ikiru, Yedi Samuray, Yojimbo, Kagemusha, Ran, Dersu Uzala, Dreams, Madadayo’dur. Birçok film otoritesi tarafından tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olarak görülen Kurosawa’nın eserleri aynı zamanda pek çok yönetmene de ilham kaynağı oldu.

6#

1990 senesinde Akademi Onur Ödülü’ne layık görülen Kurosawa 6 Eylül 1998 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 30 filmi yöneten, sayısız filme de yardımcı yönetmenlik ve senaristlik yapan Kurosawa ölümünün ardından, CNN ve AmericanAsian Week Dergisi tarafından “Yılın Asyalısı” ilan edilmiştir.

 3,818 okunma

Derya Ülkar