Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24358
post-template-default,single,single-post,postid-24358,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YENİ TREND: TINY HOUSE (KÜÇÜK EV)

Son yılların popüler akımlarından biri olan tiny house dilimize pek çok farklı şekilde çevrilebilir; küçük ev, mikro ev, tekerlekli ev bunlardan birkaçıdır. Minimal yaşam tarzını benimseyenlerin tercih ettiği bu akım özellikle 2000’li yıllardan itibaren daha da popüler bir hale geldi. Ünlü mimar ve konuşmacı Sarah Susanka’nın 2007 yılında yayımladığı “The not so big house” (O kadar büyük olmayan ev) kitabının, bu akımın başlangıcı olduğu düşünülür. Tiny house hakkında bilinmesi gereken detayları sizin için listeledik.

1#

Tiny house genellikle 10 ilâ 30 metrekare arasında tekerlekli ya da sabit olarak tasarlanan evlerdir. Ülkemizde gittikçe yaygınlaşan tiny house akımı ilk olarak ABD’de başladı. Alternatif bir yaşam arayanların tercihi olan bu küçük evler sayesinde istediğiniz yerde konaklayabilir ve “seyyar” bir tatil deneyimleyebilirsiniz.

2#

İsminden de anlaşılacağı üzere minimal ve taşınabilir bir tasarıma sahip olan tiny house’lar tercihe göre her şekil, form ve boyutta olabilir. Her ne kadar “minimalist” bir yaklaşım benimsenmiş olsa da evin satın alma noktasında ciddi bir maliyet olduğunu da belirtmek gerekir. Doğada yaşam sürmek pek çok bakımdan şehre kıyasla daha ekonomiktir ancak evin türü, özellikleri gibi kavramlar devreye girdiğinde masraf kalemi de direkt olarak artacaktır.

3#

Küçük ve taşınabilir bir eve sahip olmak pek çok bakımdan ilgi çekicidir ancak ödeme yapmanız gereken tek bedel evin satın alması olmayacaktır; imar yasaları, ev sigortası, karayolu prosedürleri, konaklama ve benzeri gibi masraflar da söz konusu olabilir. Normal boyutta bir eve göre her ne kadar daha hesaplı olsa da mimarisi, tasarımı derken aslı yüzünden pahalıya gelebilir.

4#

Bazı minik ev modellerinin taşınabilir olması, evinizi özgürce dilediğiniz yere götürmenize olanak sağlar; bu sayede ev konforu her zaman sizinle olur. Bu noktada elektrik ve su tesisatının olduğu bir alan seçilmesi önemlidir aksi halde bu doğal yaşam bir süre sonra kâbusa dönüşebilir. Doğal yaşam her zaman cazip gibi gelse de özellikle şehir hayatına alışkın olanlar için bir süre sonra zorlayıcı olabilir. Tiny house’un size uygun olup olmadığını deneyimleyebilmek için direkt olarak satın almak yerine kiralama yoluna gidebilirsiniz bu sayede vazgeçme ihtimaliniz cep yakmayacaktır.

5#

Tiny house’lar genellikle prefabrik olarak inşa edilir; aynı zamanda tekerlekli bir yapıya sahip oldukları için römorka takılarak bir noktadan başka bir noktaya taşınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken uzun süreli park alanı bulmaktır çünkü bu her zaman o kadar kolay olmayabilir. Seyahate çıkmadan önce nerelere park edeceğiniz konusunda bir yol haritası çıkarmanızda yarar olacaktır. Bu arada eğer ev tekerlekli değilse bu durumda bir yerde kalıcı olarak konaklamak için imar izni alınması gerektiğini de belirtelim.

 4,349 okunma

Derya Ülkar