Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
6473
post-template-default,single,single-post,postid-6473,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Zihninizi ve Bedeninizi Arındıracak 9 Tatil Önerisi

İş hayatı, şehir yaşamı insanı hem fiziksel hem de ruhsal olarak yoruyor ve zaman zaman yenilenme, enerjimizi yükseltme ihtiyacımız doğuyor. Böyle durumlarda neler yapabilirsiniz, ülkemizin hangi köşelerinde hangi etkinliklerle ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirip yenilenebilirsiniz araştırdık ve 9 maddelik listemizde zihnen ve bedenen arınmak isteyenlere önerilerimizi sıraladık.

Nefes Atölyelerine Katılın
tatil yapan kadın

Doğru nefes almak gün içinde enerji seviyenizi korumanızı, vücudunuzun tam kapasite çalışmasını sağlıyor. Nefes atölyelerine katılarak hem fiziksel hem de ruhsal açıdan arınabilir ve bu atölyede öğrendikleriniz sayesinde daha verimli nefes alarak daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. İsterseniz büyük şehirlerdeki merkezlerde öğrendiğiniz teknikleri Akçay, Datça gibi temiz havasıyla tanınan beldelerde deneyimleyebilir, isterseniz Kaz Dağları’ndaki atölyelere katılarak nefes tekniklerini burada öğrenebilirsiniz.

Yoga Öğrenin
yoga yapan kadın

İnsanın fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal açıdan iyi olmasını amaçlayan yoga sayesinde arındırıcı ve yenileyici bir tatil yaşayabilirsiniz. Ülkemizin birçok yerinde bulunan yoga kamplarından birine katılarak işinin ehli eğitmenlerden yogayı öğrenebilirsiniz. Bodrum, Akyaka, Kabak gibi doğasıyla da hayran bırakan beldelerde yoganın tadını çıkarabilirsiniz.

Kendinizi Doğaya Bırakın
tatil yapan kadın

Sonsuz bir devinim halindeki doğanın yenileyici etkisini en yoğun şekilde hissetmek, doğayla arınmak için kendinizi onun kucağına bırakın. Çadırınızı alın ve doğa ile başbaşa kalabileceğiniz bir istikamet belirleyip yola çıkın. İster Bozcaada’da Ege Denizi’nin tadını çıkarın, ister Salda Gölü’nü keşfedin, ister yeşiliyle dünyayı hayran bırakan Ayder Yaylası’na çıkın.

Permakültür Çiftliklerine Gidin
tarım, orman

Tarım yapılan toprakların verimliliğini azaltmamak, ekilen sebze ve meyvelerin gereksiz tarım ilaçlarından uzak tutmak için gerekli bilgileri permakültür atölyelerinde alabilirsiniz. Hem yiyeceklerinizi ekolojik sisteme zarar vermeden üretme becerisi kazanabilir hem de tamamen doğal ve sağlıklı beslenebilirsiniz. Çanakkale ve Bursa gibi şehirlerimizde katılabileceğiniz atölyelerde toprakla haşır neşir olmak fiziksel olarak da yenilenmenizi, yorgunluk ve stresinizin toprak tarafından alıp götürülmesini sağlayacaktır.

Detoks Kamplarını Keşfedin
organik meyveler, detoks kampı

Son zamanların en gözde tatillerinden biri detoks kamplarına katılmak… Detoks kamplarında, beslenme uzmanlarının ve doktorların hazırladığı özel beslenme programları sayesinde sebze ve meyveleri, sağlıklı besinleri özel bir program eşliğinde tüketerek vücudunuzu arındırıp güçlendirebilirsiniz. Türkiye’de tüm dünyadan misafirler ağırlayan detoks kampları bulunuyor, genellikle Bodrum ve Antalya gibi denizin de tadını çıkarabileceğiniz sahillerde yer alan detoks kamplarında dört dörtlük bir arınma deneyimi yaşamanız mümkün.

Termal Tesislerde Stres Atın
turizm, sağlık turizmi

Ülkemizin yeraltı su kaynakları çok zengin olduğu için birçok şehrimizde farklı özelliklere sahip termal tesisler bulunmaktadır. Tesislerdeki şifalı suların, cilt problemlerine iyi geldiği ve stresle baş etmenin etkili bir yolu olduğu düşünülmektedir. Afyon, Bursa, Bolu gibi birçok ilimizde yılın her ayında faydalanabileceğiniz, beş yıldızlı bir otel kalitesi sunan termal tesisler arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Seramik Yaparak Arının
seramik yapmak

Bir yandan bir sanatla tanışıp bir yandan da dinlenip, huzur bulmak isterseniz seramik atölyeleri tam size göre. Eğitmenlerden seramik yapmayı öğrenmek stresle baş etmenizi sağlayacak bir terapinin yerini bile tutabilir. Bozcaada, Kaz Dağları gibi havasıyla, suyuyla bile huzur veren beldelerdeki seramik kurslarında ruhunuzu arındırabilirsiniz.

Meditasyonla Kendinizi Bulun
doğa, hayat, meditation, holiday

İnsanlığın tarihi kadar eski bir arınma yöntemi olan meditasyon sayesinde içinize dönebilir, daha dingin bir ruh haline sahip olabilirsiniz. Üstelik meditasyonun faydalarından yararlanmak için bir atölyeye ya da kampa gitmeniz de şart değil, doğayla iç içe olacağınız herhangi bir yerde meditasyon yapabilirsiniz.

Ekolojik Mimariye El Atın
ekoloji, doğa

Sürdürülebilir yaşam konusu dünya çapında ilgi çekmeye devam ederken, ekolojik mimari de gittikçe daha çok karşımıza çıkan bir terim oluyor. Doğanın bize verdiği malzemeleri kullanarak, inşaat makineleri yerine kendi kas kuvvetimizi kullanarak, ekolojik sisteme zarar vermeyen binalar yapmayı öğrenmek hatta katıldığınız atölye boyunca inşa edilecek binaya bir el de siz atmak isterseniz Urla, Çanakkale, Silivri gibi lokasyonlardaki ekolojik mimari atölyelerine katılabilir, tüm gezegen için iyi bir şey yaptığınızı bilmenin rahatlığıyla ruhunuzu arındırabilirsiniz.

 1,195 okunma

akin aksoy