Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16568
post-template-default,single,single-post,postid-16568,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Germe (Stretching) Egzersizi Hakkında Her şey

Sabah uyandığınızda yatağınızdan kalkmadan kollarınızı ve bacaklarınızı gerebildiğiniz kadar gerin. “Ben bunu zaten her sabah yapıyorum!” dediğinizi duyar gibiyiz. İşte her sabah yaptığınız bu eyleme “stretching” yani “germe egzersizi” deniyor. Stretching nasıl bir egzersiz şeklidir, neden ve ne zaman yapılır? Hepsi bu sayfada…

1#

Stretching, kasların elastikiyetini artırarak rahatlık sağlamak için belli kas veya kas gruplarının kasıtlı olarak gerilip büküldüğü egzersiz şeklidir.

2#

Kasların kontrollü biçimde esneklik kazanmasını sağlayan stretching, kaslarınızın hızlı gelişmesini sağlar, duruşunuzun düzelmesine yardım edebileceği gibi kan dolaşımınızı hızlandırır.

3#

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi stretching/germe ya da esneme hayvanların da yaptığı içgüdüsel bir aktivitedir ve çoğunlukla uzun süre kalınan dar alanlardan çıktıktan sonra yapılır.

4#

Çok basit görünmesine karşılık, ileri düzeyde hareketler ısınmadan ya da yanlış bir şekilde yapıldığında kas liflerinde hasara yol açabilir.

5#

Fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlayan stretching/germe egzersizlerinin kasın hareketlerine, yapıldığı yere göre sınıflandırılan statik ve dinamik olarak isimlendirilen çeşitleri vardır.

6#

Stretching yaparken daha esnek olmayı engelleyen bazı faktörler olabilir ve bunlar arasında yaş, eklemlerin yapısı, hatta kişinin duygusal durumu sayılabilir.

 2,065 okunma

akin aksoy