Türkiye’nin Kültür Haritası
Yukarı
Tatilde Formda Kalmanızı Sağlayacak 9 Egzersiz Önerisi - Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
6153
post-template-default,single,single-post,postid-6153,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Tatilde Formda Kalmanızı Sağlayacak 9 Egzersiz Önerisi

Hepimiz biliyoruz ki tatil hazırlıkları tatile çıkmadan aylar önce başlar. Yeni rejimler uygulanır, yediklerimizin içtiklerimizin hesabı özenle tutulur ve tabii ki bu hazırlıklara hummalı bir egzersiz programı eşlik eder. Bu zorlu hazırlık sürecinden sonra yaz tatilinde giyilecek kıyafetler, mayolar, bikiniler alınır ve plaja hazırlık böylece tamamlanır. Peki ya bu kadar mücadeleden sonra tatil süresince o kilolar geri alınırsa yazık olmaz mı? Bizce olur. İşte bu sebeple araştırdık, soruşturduk ve tatilde de formunuzu korumanızı sağlayacak egzersiz önerilerini bulduk.

Her İşin Başı Bol Yürüyüş
egzersiz, koşan adam

Biliyoruz, artık bunu duymaktan sıkıldınız ama o arabadan inmeden fit olunmuyor. Eğer tatil köyünün içinde bile golf arabasından inmeyen türde bir tatilciyseniz bu alışkanlığınıza veda etmeniz gerekiyor. Tatil bavulunuza bir çift rahat terlik ya da sandalet ekleyin ve mümkün olduğunca çok yürüyüş yapın.

Plajda Boş Durmayın
egzersiz

Yıl boyunca çalışıp koşuşturduktan sonra tatil boyunca bir şezlongda uzanmak istemeniz çok normal. Fakat her gün sadece yarım saatinizi yattığınız yerden yapabileceğiniz yoga ve pilates hareketlerine ayırarak tatilde formunuzu koruyabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki, bu akım modeller arasında da pek revaçta.

Erken Kalkan Kulaç Atar
egzersiz, yüzen kız çocuk

Arkadaşlarınızla, ailenizle beraber denize ya da havuza girdiğinizde çok fazla yüzmeniz mümkün olmayabilir. Birkaç kulaç attıktan sonra, sohbet, muhabbet ve şakalaşmalara dalmanız büyük bir olasılıktır. Oysaki gerçek bir sporsever olarak sabah erkenden yarım saat yüzerseniz hem kas ve iskelet sisteminize büyük bir iyilik yapmış hem de formunuzu korumuş olursunuz.

Çocukla Çocuk Olun
çocuk

Tatil günleri çocuklarınıza en çok zaman ayırabileceğiniz zamanlardır. Onlarla kaliteli zaman geçirip, unutulmayacak tatil anıları paylaşmanın bir başka avantajı da bol bol kalori yakmaktır. Çocuklar yaşları gereği enerjik olurlar ve bol hareketli aktivitelerden hoşlanırlar böylece siz de onlarla zaman geçirirken fark etmeden egzersiz yapmış olursunuz.

Geminizin Kaptanı Olun

Deniz kenarında tatil yaparken gün boyu suda olmak istersiniz ama tüm günü deniz yatağında geçirmek formunuzu korumanın en iyi yolu değildir. Bunun yerine kano ya da deniz bisikleti gibi alternatifleri tercih edebilir, mavi sular üzerinde kaptanlık deneyimi yaşarken, formunuzu da koruyabilirsiniz.

Gittiğiniz Beldeyi Keşfedin

Çoğu kişi için, tatil demek güzel restoranlarda yemek yemek, akşamları deniz kenarında içeceğinizi yudumlamak, oturup uzun uzun doğayı seyretmek demektir. Ama tüm bunlar formunuzu korumaya yardımcı olmayacaktır. Tatile gittiğiniz yerde sosyal tesislerin dışındaki yerleri de keşfedin, doğa yürüyüşlerine çıkın, görülecek tarihi yerleri, müzeleri ziyaret edin.

Etkinliklere Katılın

Yok, ben dağ tepe dolaşmak istemiyorum, otelimden çıkmam diyenlerdenseniz, oteldeki etkinliklere katılabilirsiniz. Akşamları düzenlenen danslar, çeşitli yarışmalar daha hareketli bir tatil geçirmenizi, egzersiz yapmasanız bile kalori yakmanızı sağlayabilir.

Spor İle Oyunu Bir Araya Getirin
tatil sporları, kumsal

Tatildeyken eğlenmenin birçok sportif yolu bulunur, favori plaj oyunlarından Badminton hem yetişkinler hem de çocuklar için uygun bir aktivitedir. Plaj voleybolu ve plaj futbolu gibi takım oyunları da eğlenceli bir rekabet ve kaybedilen kalorileri beraberinde getirir.

Tatiliniz Spor Olsun
diving, dalış etkinlikleri

Eğer gerçek bir sporseverseniz tatilinizi bu yararlı hobinize göre organize edebilirsiniz. Dalış tatilleri, doğa içindeki yoga ya da pilates kampları, ülkemizde de bol bol bulunan rafting rotaları, hem eğlenceli hem de sizi formda tutacak bir tatilin adresi olabilir.

akin aksoy