Türkiye’nin Kültür Haritası
Yukarı
Öğrencilere Sınav Stresi İle Baş Edebilmeleri İçin 6 Öneri - Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15476
post-template-default,single,single-post,postid-15476,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Öğrencilere Sınav Stresi İle Baş Edebilmeleri İçin 6 Öneri

Hey gençler! Sınav stresi, karşılaştığınız ve kontrol etmeyi öğrenmeniz gereken bir konu olarak önünüzde duruyorsa bu sayfayı okumadan geçmeyin!

Her şeyden önce bilmelisiniz ki stres yaşamanız kadar doğal bir durum yok. Sınavın bir son olmadığı gibi düşüncelerle zihinsel yönlendirmeler yapabilir ve bu şekilde rahatlamayı deneyebilirsiniz.
Bedensel uygulamalar da en az zihinsel olanlar kadar önemli! Fazla kafeinden ve abur cuburdan uzak durmak, vitamin alabileceğiniz biçimde meyve ve sebzelerle beslenmek ihtiyaç duyduğunuz gücü size sağlayacaktır.
Enerjiyi dengede tutmanın en iyi yollarından biri egzersiz yapmaktır. Siz de nefes teknikleri konusunda kendinizi geliştirebilir, iyi ve derin nefesler almayı öğrenebilir, gevşeme egzersizleri yaparak stresinizi azaltabilirsiniz.
Uykusuzluk sadece zihinsel değil fiziksel sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden kaliteli ve yeterli bir uyku almaya dikkat etmelisiniz. Sınıfta ve ders ortasında uyumamaya da özen göstermelisiniz tabii 🙂
Ne çok telaş ne de çok yavaş… Beslenmeniz, uyku düzeniniz, egzersizleriniz, ders çalışma saatleriniz ya da boş vakitleriniz… Sakin sakin hepsini bir düzene koyabilir, zamanınızı planlayarak her anın tadını çıkarabilirsiniz.
Sinemaya gitmek, müzik dinlemek ya da arkadaşlarınızla bir araya gelmek… Mutlu hissedeceğiniz aktiviteleri de yapılacaklar listenize ekleyin ki enerji deponuz iyice dolsun ve yüzünüz sınav günü bile hep gülsün 🙂
akin aksoy