Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14209
post-template-default,single,single-post,postid-14209,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Kaliteli Bir Uyku İçin Ne Yapmalı ve Ne Yapmamalı

Akşam deliksiz bir uyku çekmek, güne güzel başlamanın en iyi yolu. Hayatımızda belki de yüzlerce kez duyduğumuz bu klişe büyük bir gerçeklik payı da taşıyor. Biz de bu gerçeğin üzerine eğildik ve kaliteli bir uyku için ne yapabilirsiniz ve ne yapmamalısınız başlıklarını içeriğimizde derledik.

1#

Gündüz saatlerinde dışarıda vakit geçirerek güneş ışığından faydalanmak uykunuzun kalitesini de süresini de artırır. Siz en iyisi güneş tepedeyken yürüyüş yapın, bisiklete binin, her ne seviyorsanız onu yapın ama her gün güneş ışığı gördüğünüzden emin olun.

2#

Keyifli bir uyku için yatağa girerken midenizin dolu olmaması önemli. Akşam saatlerinde sadece yemekten değil içeceklerden de uzak durmanız öneriliyor, özellikle de vücuttan atılması uzun süren kafeinli içeceklerden…

3#

Kaliteli uyku için her gün belli saatlerde yatıp kalkmanız öneriliyor. Hatta gün içinde uzun kestirmelerden kaçınmanız ve uygulaması zor olsa da hafta sonları dâhil geç yatmamanız bu önerilere eşlik ediyor.

4#

Uyuduğunuz odanın koşulları da elbette elzem bir faktör… Deliksiz uyku için ideal oda, sesten ve ışıktan arınmış, yaklaşık 20 derece sıcaklıkta olmalı…

5#

Yatmadan hemen önce sizi sakinleştirecek bir rutin bulursanız uyku evresine daha kolay geçersiniz. En gözde seçenekler ise ılık bir banyo ya da meditasyon yapmak…

6#
sabah sporu

İyi bir uyku için akşam saatlerinde meditasyon ve sakinleştirici bir yoga rutini tavsiye edilse de kardiyo ve koşu gibi zorlu egzersizler yapmamalı, bu tarz sporları gün ışığına bırakmalısınız.

7#

Uyku düzensizliğinin olası sebeplerinden biri de magnezyum eksikliği… Neyse ki ıspanak, kabak çekirdeği, avokado, muz gibi besinleri tüketerek magnezyum alabilirsiniz.

8#

Uyumaya çalışırken yapacağınız en büyük hata ise televizyon izlemek ya da sosyal medyaya takılı kalmak çünkü ekran ışığı beyninizi fazla uyararak uykuya dalmanızı engelliyor.

 1,123 okunma

akin aksoy