Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15465
post-template-default,single,single-post,postid-15465,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Doğa Harikalarıyla Dolu Ülkemizden 7 Görkemli Adres

Dağı ayrı taşı ayrı, denizi tuzu yazı kışı ayrı güzel ülkemizin birbirinden doğal harikalarını listemize taşıyoruz. En iyisi gidip yerinde görmek elbette ama fotoğraflardan seyrederek de olsa varlıklarını bilmek azımsanacak şey değil…

1#

Ülkemizde de birkaç tanesi bulunan longoz ormanları gezegenimizin nadir görülen ekosistemlerinden biri… Karadeniz’e ulaşan derelerin getirdiği alüvyonlarla oluşan Kırklareli’ndeki İğneada Longozu ise içinde barındırdığı göller, nadide bitkiler ve yaban hayvanları ile tam bir doğa harikası.

2#

397 basamaklı merdivenle ortalama 150 metre derinliğe indiğinizde 18 km. uzunluk ve 200 m. genişliğindeki Ihlara Vadisi’nin olağanüstü dünyasına adım atmış olursunuz. Dünyanın en güzel kanyonları arasındaki Nevşehir Ihlara’da kayalara oyulmuş kiliseler ise gerçekten görülmeye değerdir.

3#

Düzce’nin Yığılca ilçesinde ülkemizin en derin mağaralarından biri bulunmakta… Sarıkaya köyündeki bu mağaranın keşfi ve ziyarete açılması oldukça yakın bir tarihte gerçekleşti. Sarkıt ve dikitlerin, dev kaya bloklarının, içinde oluşmuş küçük bir şelalenin eşsiz kıldığı mağaranın toplam uzunluğu 717 metre.

4#

Muğla’nın Fethiye ilçesinde binlerce kelebeğin konaklama yeri olan bu vadi heyecan verici bir doğa harikası… 350 metre yüksekliğindeki bir kanyonun içinde bulunan Kelebekler Vadisi her yıl mart ve kasım ayları arasında ziyaret edilebilirken, ulaşım sadece deniz yoluyla sağlanabiliyor.

5#

Azerbaycan ve Ermenistan ile sınırlarımızı çizen bu görkemli nehir listemizde yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Ülkemizde doğup başka bir nehirle birleşerek Hazar Denizi’ne dökülen ve Kafkaslar’ın en büyük nehirlerinden olan Aras’ın 548 kilometresi ülkemiz sınırları içinde bulunmakta.

6#

Milyonlarca yıl önce püskürttüğü lavlarla rüya gibi bir yer olan Kapadokya’yı oluşturmuş, söneli çok olsa da heybetli görüntüsünden hiçbir şey kaybetmemiş Erciyes Dağı’nın kendisi başlı başına bir doğa harikası. Zirvesi her dönem karla kaplı dağın yüksekliği 3917 metre.

7#

Dünyanın 10’uncu en uzun plajı ülkemizde, Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan Çevlik Plajı! Yüzünü Akdeniz’in sıcaklığına ve bilgeliğine dönmüş doğa harikası Çevlik, 14 kilometrelik uzunluğuyla Türkiye’nin de en uzun plajı.

 639 okunma

akin aksoy