Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
26413
post-template-default,single,single-post,postid-26413,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

TÜRKİYE’NİN EN POPÜLER 6 YÜRÜYÜŞ ROTASI

Havaların ısınmasıyla birlikte doğayla olan buluşmalar da arttı; kızgın kumlardan serin sulara geçmeyi tercih edenler, otel tatili yerine karavan ya da kamp tatilini seçenler, kalabalıktan uzak yalnızca kuş sesleriyle uyanmayı isteyenler… Liste uzayıp giderken, gözümüz tatil ve sporu bir arada yapmayı tercih edenlere ilişti. Hem tatil yapayım hem de sporumu aksatmayayım diyenlerdenseniz bu yazımız tam size göre. Türkiye’nin en popüler doğa yürüyüşü rotalarını sizin için listeledik.

1#

Muğla Fethiye ile Antalya Konyaaltı arasında uzanan dünyanın en uzun yürüyüş parkurlarından biri olan Likya yolu, 509 kilometrelik bir parkur. Türkiye’nin ilk uzun yürüyüş rotası olan Likya, eski göç yollarından oluşur. Yolun üzerinde pek çok doğal güzellikle karşı karşıya gelinir: Türkiye’nin en geniş kumsallarından Patara Plajı, Gelidonya Feneri, Kelebekler Vadisi bunlardan yalnızca birkaçı…

2#

Karadeniz’in yemyeşil yaylalarında doğanın sesini duymak isteyenler için ideal yürüyüş rotalarından biri olan Kaçkar Dağları, yaklaşık 4 bin metre yüksekliğe uzanan bir parkur. Rize Çamlıhemşin’den başlayan rota; Başyayla, Haçivanak, Elevit, Tirovit, Palovit Yaylası gibi yerlerle devam ediyor ve Ardeşen’e kadar uzanıyor.

3#

Bolu Mudurnu’ya yakın olan Sülüklü Göl, 1200 metre yükseklikte bulunan doğal bir göldür. Yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinen göle ulaşmak için küçük şelalelerin ve çayların yakınından geçmek gerekir ki bu bile başlı başına bir terapidir. Su sesleri eşliğinde doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için ideal parkurlardan biridir.

4#

Çorum’da bulunan Hattuşa, Alacahöyük gibi binlerce yıllık kentleri birbirine bağlayan Hitit Yolu, alternatif güzergâhlarıyla birlikte 385 kilometreyi bulur. Yürüyüş yolunun yanı sıra 406 kilometrelik bir de bisiklet rotası bulunan Hitit Yolu, doğa tutkunları için oldukça heyecan verici rotalardan. Parkurlar 7 ila 15 km arasında değişebilirken, uzun parkurlar 23 km’yi bulabilir.

5#

Yeşil ormanları, mis gibi doğası, özgünlüğünü koruyan köyleriyle Kaz Dağları, ideal yürüyüş rotalarından biri. Edremit’ten Sarıkız’a kadar uzanan 21 bin hektarlık alana yayılan Kaz Dağları, pek çok yürüyüş parkurunu içinde barındıran doğal bir yaşam alanı. Özellikle Yayla – Ayı Deresi ve Şahindere parkurları dikkat çeken yürüyüş yollarından birkaçı…

6#

Melendiz Çayı’nın yüzyıllarca aşındırarak oluşturduğu Ihlara Vadisi, ülkemizin doğal güzelliklerinden biridir. Yeşil vadinin içinde ortalama 1 saat süren bir parkur bulunur. Panoramik manzaranın görsel bir şölene dönüştürdüğü yürüyüş parkurları günübirlik pek çok rota sunar. Özellikle Soğanlı, Güvercin, Âşıklar, Kızılçukur gibi vadilerde keyifli yürüyüşler yapabilir ve doğayla buluşabilirsiniz.

 2,174 okunma

Derya Ülkar