Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16846
post-template-default,single,single-post,postid-16846,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Öyle Bir Özelliği Var ki…

Aşağıdaki şehirlerin kültürleri, tarihleri, doğal güzellikleri ile ilgili çok daha önemli özellikleri var elbette… Ama “en” dedirten bir özellikleri bulunuyor ki işte listemiz o “en”lerle ilgili. Zihninizi ve tabii kalbinizi şöyle bir yoklayacak olduğunuzda, sizin “en”iniz olan şehirler hangileri?

En Kalabalık
en şehirler

Nüfusu en yoğun şehir, alışveriş merkezleri, lüks ve pahalı caddeleri, devasa tarihi ve modern yapılarıyla ünlü Tokyo. Japonya’nın başkenti olan şehrin nüfusu 2019 yılı itibariyle 38 milyonun üzerine çıkmış bulunuyor.

En Büyük
en şehirler

Honolulu’yu daha önce duymuş muydunuz? Aslında burası için en mavi manzaralara sahip şehir bile denebilirmiş. Ama birçok kaynakta 5.509 kilometre karelik alanıyla Havai adalarındaki Honolulu yüzölçümü en büyük şehir olarak gösteriliyor.

En Küçük
en şehirler

Tepeleri ve ormanı bol, tam ortasından Ourthe Nehri’nin geçtiği, 12. ve 13. yüzyıldan kalma evleriyle masaldan çıkıp gelmiş gibi görünen Durbuy, Belçika’nın güneydoğusunda yer alıyor. Ve 156.61 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en küçük şehri.

En Yaşanabilir
en şehirler

Hava kalitesi, altyapı, sağlık, eğitim, kültür gibi bazı kriterler göz önünde bulundurularak yapılan uluslararası bir analize göre 2019 itibariyle dünyanın en yaşanabilir şehri Viyana’ymış. Avusturya’nın başkenti olan şehir 2018 yılında da bu unvana sahipmiş.

En Yüksek
en şehirler

Peru’da bulunan La Rinconada belki de ulaşılması en zor şehir çünkü deniz seviyesinden 5.100 metre yükseklikte bulunuyor. Zorlu bir coğrafyası olan ve ancak kamyon gibi büyük araçlarla ulaşılabilen şehirde 50 bin kadar insan yaşıyor.

En Çok Ziyaret
en şehirler

2019 yılında 22.7 milyon kişiyle en çok ziyaret edilen şehirde sıra. O şehir, Uzakdoğu’nun en mistik ülkelerinden Tayland’ın en büyük şehri ve başkenti Bangkok. Bu kadar “en”in arasında, tropikal iklimi ve barındırdığı gökdelenler nedeniyle “en sıcak büyükşehir” unvanına da sahip.

En Çok Tescilli Eser
en şehirler

Kuzey İtalya’da Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, dünyada sanatın da başkenti olarak kabul görüyor. Rönesans’ın doğduğu bu şehir sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte metrekareye düşen en çok tescilli eseri sınırları içinde barındırıyor.

 670 okunma

akin aksoy