Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
13159
post-template-default,single,single-post,postid-13159,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Çocuğunuzla Beraber Gezebileceğiniz 8 İstanbul Müzesi

Bir şehri tanımanın en iyi yolu orada bulunan kent müzelerini gezmektir. İstanbul’daki müzeleri gezmek ise kişiye sadece şehri değil ülkeyi, hatta dünyayı öğretir. Listemizde de çocuğunuzla birlikte hızlı bir dünya turuna çıkabileceğiniz İstanbul müzelerini derledik.

1#

Beşiktaş’taki Denizcilik Müzesi 1500 m2’lik bir alan üzerine kurulu… Gemi modelleri, seyir aletleri, kadırgalar, saltanat kayıkları, bahriyeli kıyafetleri ile hem çocuklarınızın hem sizin dikkatinizi çekebilecek 20.000’in üzerinde eser barındırıyor. Eser sayısıyla dünyanın sayılı deniz müzelerinden olan mekâna gittiğinizde çocuklarınız için eğitici oyun alanlarına ve hediyelik eşya dükkânına uğramayı ihmal etmeyin.

2#

2005 yılında Sirkeci Garı’nda açılan müze sanmayın ki sadece yetişkinlere hitap ediyor. Özellikle tren merakı olan çocuklar için eğlenceli ve eğitici tarafları olan müzeyi pazar, pazartesi ve bayram günleri haricinde gezebilirsiniz.

3#

2005 yılında Göztepe’de kurulan müze çocuklar için tıpkı bir masal diyarı gibi… Düşünsenize bir köşkün içinde 1700’lü yıllardan 1900’lerden 2000’lerden gelen yüzlerce farklı oyuncak arasında çocuğunuzla dolaşıyorsunuz. Hayır hayır; düşünmeyi bırakmalı ve ilk fırsatta hayret dolu dakikalar geçireceğiniz Oyuncak Müzesi’ne doğru yol almalısınız.

4#

“Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli” sloganıyla yola çıkılan bir park Miniatürk… Burada çocuklarla yetişkinlerin aynı oranda ilgisini çeken minyatürler bulunuyor. İstanbul’daki, Anadolu’daki ve yurt dışındaki önemli yapılar 1/25 oranına küçültülmüş modelleri ile 60.000 m2’lik bir alan içine konumlandırılmış. Çocuklarınızla birlikte gidip görme fırsatı bulamadığınız birçok yapıyı Sütlüce’de bulunan parkta bir arada görmeniz mümkün.

5#

Ülkemizde 7’den 77’ye hepimizin bildiği adresti “Barış Manço Moda 81300”… “Barış Abi”nin her program sonu tekrar ettiği bu adres günümüzde Barış Manço Müzesi olarak ziyaretçilerini bekliyor. “Adam olacak çocuk”lar için eğitici, eğlendirici projeler üreten sanatçıyı özleyenler ve çocuklarına tanıtmak isteyenler Moda’daki müzeyi mutlaka gidip görülmeli.

6#

Haliç kıyısındaki Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenen klasik otomobiller, bisikletler, motosikletler, at arabaları ya da bilgisayar tarihine ait nesneler en az sizler kadar çocuklarınızın da ilgisini çekecektir. 1994 yılında açılan sanayi müzesinde konser, sergi gibi organizasyonlar yapıldığını da belirtelim.

7#

Ülkemizin ilk çağdaş sanat müzesi 2004 yılında açılan “İstanbul Modern”dir. Çocuklarınızla gezmekten keyif alacağınız müze sergileri, eğitim programları, kütüphanesi, sineması ve kafesiyle Karaköy’de 8000 m2’lik bir alan üzerinde kurulu.

8#

Gerek mimari yapısı gerek sahip olduğu eserlerle bildiklerinizi çocuklarınızla birlikte tekrar edebileceğiniz bir yer de Osman Hamdi Bey’in kurduğu Arkeoloji Müzesi… Sultanahmet’teki müzeye gittiğinizde insanlık tarihiyle ilgili en özel eserleri görebilir, müze çıkışı vaktiniz kalırsa Gülhane Parkı’nda ailece bir yürüyüş yapabilirsiniz.

 860 okunma

akin aksoy