Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11689
post-template-default,single,single-post,postid-11689,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
dünya kupası, efsane futbolcular

Dünya Kupası’nın Gelmiş Geçmiş En Efsanevi 8 Futbolcusu I

1930 yılından beri her 4 yılda bir düzenlenen Dünya Kupası insanlığın gördüğü en büyük organizasyonlardan biri… Sadece futbol sevdalılarını değil tüm dünyayı ekran başına toplayan bu büyük turnuvada gösterdiği performansla efsaneleşen, tüm genç futbolculara ilham veren 8 büyük futbolcuyu listeliyoruz.

1#

1966 yılındaki Dünya Kupası’nın gol şampiyonu Eusebio, Portekiz’in o sene dünya üçüncüsü olmasında büyük rol oynamıştı.

2#

1954 Dünya Kupası’nda final oynayan Macaristan’ın takım kaptanı olan Puskás, Batı Almanya’daki şampiyonanın en iyi futbolcusu seçilmişti.

3#

Çoğu futbolsevere göre dünyanın en iyi kalecisi olan Yashin, 1958 Dünya Kupası’nda yani Rusya’nın katıldığı ilk kupada yıldızlaşmıştı.

4#

Brezilya’nın efsanevi oyuncusu, kupa tarihinde 3 kupa kazanan tek futbolcu. 1958, 1962 ve 1970 yıllarında Dünya Kupası’nı kaldıran Taçsız Kral Pele, çoğu uzman tarafından dünyanın en iyi oyuncusu kabul ediliyor.

5#

Pele ile FIFA tarafından verilen 20. Yüzyılın En İyi Futbolcusu unvanını paylaşan Arjantinli Maradona tam 4 Dünya Kupası’nda oynadı ve futbol tarihinin unutulmaz isimlerinden biri oldu. İngiltere ve Arjantin arasında oynanan 1986 Dünya Kupası Finali’nde attığı gollerden birinde elini kullandığını o tarihte kabul etmemiş ve golü atanın “Tanrı’nın Eli” olduğunu söylemişti, bu kritik gol yıllarca tartışıldı ve her zaman Maradona’nın ismiyle beraber anıldı.

6#

1982 yılında Dünya Kupası’nda İtalya’nın takım kaptanı olan Rossi, bu turnuvada hem en çok gol atan futbolcu olmuş hem de en iyi oyuncu seçilmişti.

7#

Tüm zamanların en büyük golcülerinden biri olan Gerd Müller, 1970 ve 1974 Dünya Kupası turnuvalarında yıldızlaştı. Sadece 1974 Dünya Kupası’nda bile 10 gol atan Müller’in rekoru 2006’ya dek kırılamadı.

8#
galatasaray efsaneleri

Ünlü kalecimiz Turgay Şeren, 1954 Dünya Kupası’nda Batı Almanya ile oynanan zorlu maçta kurtardığı gollerle zihinlere kazınmış ve “Berlin Panter”i unvanını kazanmıştır.

 1,621 okunma

akin aksoy