Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22964
post-template-default,single,single-post,postid-22964,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ÇORBADAN SALATAYA MERCİMEKLİ LEZZETLER

Mercimeğin adına, tohum şeklinin merceğe benziyor olması nedeniyle Latincede “Lens culinaris” denilmiş, bu isim dilimizde mercekten mercimeğe evrilmiştir. Baklagiller ailesinden olan, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerimizde bolca yetişen, barındırdığı demir, fosfor, B vitamini ile sağlık deposu olan mercimek, ülkemizde en çok tüketilen gıdalar arasında yer alıyor. Mercimekle yapabileceğiniz lezzetli yemekleri sizler için aşağıda derledik.

1#

En doyurucu ve besleyici çorbaların başında kırmızı veya sarı mercimekten yapılan çorba gelir. Çorbanın içindeki mercimek tanelerinin ağıza gelmesinde sakınca yoktur ama en makbulü blender’dan geçirerek yapacağınız süzme mercimek çorbası olacaktır.

2#

Yeşil mercimek çorbası ise kimi yörelerde ana yemek olarak kabul edilir. Geleneksel tariflerde kıymalısı yapılabildiği gibi eriştelisi de olabilir. Ama siz biraz daha modernize etmek isterseniz sebzeyle bir araya getirebilir, brokolili yeşil mercimek çorbası yapabilirisiniz.

3#

Özellikle kırmızı mercimeğin en keyifli ve lezzetli tariflerinden biri mercimek köftesidir. İnce bulgur, salça, maydanoz, pul biber gibi malzemeler içeren yemeğin yapımı bir hayli kolaydır. Roka veya marul ile servis edilmesi, lezzetini artıracağından özellikle tavsiye edilir.

4#

Geleneğimizde pilav denince akıllara pirinç veya bulgur gelse de önerimiz, Hint usulü pilav yapmayı denemenizdir. Kırmızı mercimek ile yapılan bu pilavın püf noktası, soğanın, domatesin, sarımsağın, biberin yanında bolca baharat kullanmak ve pilavı hafif sulu bırakmaktır.

5#

Salata menüsünü zenginleştirmek için özellikle yeşil mercimeği gündeminize almalısınız. Marul salatası içinde veya domatesli, salatalıklı tariflerde rahatlıkla yeşil mercimek kullanabilirsiniz. Hatta mercimeği önceden haşlayıp dondurucuya atmayı ve ihtiyaç halinde çıkarıp kullanmayı düşünebilirsiniz.

6#

Yeşil mercimekli bulgur pilavı, farklı yörelerimizde sıkça yapılan bir tariftir. Siz de yeşil mercimekle pilav tarifi oluşturabilir veya çeşitli sebzelerle bir araya getirerek kendi türlünüzü yapabilirsiniz. Mantar, ıspanak, brokoli, kereviz gibi besinlerin yeşil mercimeğe çok yakışacağı aklınızda olsun.

7#

Mercimek köftesi gibi klasik tarifleri çoğaltmak ve zenginleştirmek fazlasıyla mümkün. Aynı tarifleri yeşil mercimekle de deneyebilir, mercimek toplarını soslar eşliğinde servis edebilirsiniz. Tüm bu tariflerin en güzel taraflarından biri, vejetaryenler ve veganlar için de besleyici alternatifler sunmasıdır.

 4,013 okunma

Derya Ülkar