Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11691
post-template-default,single,single-post,postid-11691,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Wımbledon’a Türkiye’den Katılmış 8 Tenis Yıldızı

Genel kabul tenisin İngiltere’de 1800’lerde başladığı şeklindedir. O günlerden bugüne dünyada adım adım yaygınlaşan sporun bugün milyonlarca seveni var… İstisnasız hepsinin heyecanla beklediği turnuva ise Wimbledon Turnuvası… Wimbledon, Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından düzenlenen Grand Slam’ın dört turnuvasından biri… Diğerleri, Avustralya Açık, Fransa Açık ve Amerika Açık Turnuvaları… Her yıl Londra’da haziran ayı sonunda gerçekleşen ve iki hafta süren Wimbledon ise 1800’lerin sonlarından beri var olan köklü ve prestijli bir turnuva… Ülkemizde de başarılar elde etmiş ve hali hazırda büyük umutlar vadeden sporcularımız için bu turnuva büyük bir öneme sahip… Moral ve motivasyon sağlaması için şimdiki listemizde Wimbledon’da oynamış 8 tenisçimize yer veriyoruz biz de…

1#

Kariyerinde antrenörlük de yapmış Nazmi Bari bu sporun öncülerindendi. 1929-2008 yılları arasında yaşayan Bari, Grand Slam turnuvalarına katılan ilk Türk’tü ve Wimbledon’a 1959’da tek erkeklerde katılmıştı. Ünlü tenisçinin adına 2008 yılından bu yana her yıl uluslararası turnuva düzenleniyor.

2#

Tenis sporunda Türkiye’nin medarı iftiharı, 41 kez Türkiye Şampiyonu olmuş, ülkemizi 104 kez milli takımda temsil etmiş İpek Şenoğlu, Wimbledon’da oynayan ilk Türk kadın tenisçimizdir.

3#

Özbek asıllı tenisçimiz Marsel İlhan dünya sıralamasında ilk 100’e giren ve 77’ye kadar yükselen ilk erkek tenisçimizdir. 2006 yılında başladığı profesyonel kariyerinde Wimbledon’a ilk defa 2010 yılında katılmıştı.

4#

Kariyerinde defalarca rekor kıran Çağla Büyükakçay, Wimbledon ön elemelerine ilk kez 2011 yılında katıldı.

5#

2010 yılında Avrupa Gençler Şampiyonası’nda teklerde çeyrek finale çıkan ilk Türk tenisçimiz, 1994 doğumlu Başak Eraydın olmuştu. “Wimbledon’da oynamak her tenisçi için büyük bir hayaldir.” diyen Eraydın, Wimbledon elemelerine ilk defa 2017’de katıldı.

6#

1996 doğumlu İpek Soylu, Wimbledon teklerde ana tabloda oynayan ilk Türk kadın tenisçi oldu ve 2014 yılında Amerika Açık’ta Türkiye’nin ilk Grand Slam kupasını kazandı.

7#

Ergi Kırkın, 2016 yılında Avustralya Açık’ta gençler kategorisinde tur atlayan ilk Türk oldu ve henüz 17 yaşında iken Wimbledon’da çeyrek finale kadar çıktı.

8#

Wimbledon’a 2009 yılında “junior” kategorisinde elemelere katılan ilk Türk sporcu Melis Sezer, 2010 yılında Avustralya Açık’ta gençler kategorisinde ana tablodan katılmaya hak kazanan ilk Türk tenisçi oldu.

 8,133 okunma

akin aksoy