Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
26529
post-template-default,single,single-post,postid-26529,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

CİLDİMİZİN NEMSİZ KALDIĞINI NASIL ANLARIZ?

Cilt tipleri kuru, karma, yağlı ve normal olarak farklılaşıyor ve her cilt tipi nemsizlik problemi yaşayabiliyor. Cilt tipine göre nemsizlik probleminin etkileri, her cilt tipinde farklılık gösterebilir ancak genel olarak nemsizlik problemini duştan sonra ciltte gerginlik hissi ile tespit etmek mümkün. Cilt bakımı ve cilt sağlığında en önemli aşama öncelikle hangi cilt tipine sahip olduğunun tespit edilmesi ve cilt tipine uygun ürünler kullanmaktır. Ancak nemsizlikten bahsettiğimiz noktada en güzel bakım; içeriden uygulanan, doğal ve faydalı besinlerle ve bol su ile gelen sağlıktır. Yazımızda cildimizin nemsiz kaldığını anlamamızı sağlayan işaretleri okuyabilirsiniz.

Ciltte Yağlanma

Nemsiz bir ciltte, deri altındaki hücreler kuruluğu ortadan kaldırmak için aşırı sebum üretimine başlar. Bu da cilt yüzeyinde yağlı bir tabaka görünümü olarak yansır. Ciltte aşırı yağlanma ve parlama sorunu oluşmaya başladıysa bu nemsiz kalan cildin ilk işaretlerinden biri olabilir.

Mat Bir Görüntü

Nemsiz kalan bir ciltte ilk fark edilen işaretlerden bir diğeri de cansız bir cilt; yorgun, soluk ve mat bir görünümdür. Cilt ışıltısını kaybeder. Zaten gergin ve hassas olan cilt, bir de nemden yoksun olunca iyice koyu ve mat bir görünüme bürünür. Bazen yanmalar hissetmek bile mümkündür.

Cilt Kaşıntısı

Cildin nemsiz kaldığını gösteren bir diğer işaret, ciltteki kaşıntıdır. Nemsiz kalan cilt gerginleşir ve bu gerginlik kaşıntıya yol açar. Kaşıntı sonrasında pul pul dökülmeler ve yanma hissi görülebilir.

Dehidrasyon Çizgileri / İnce Çizgiler

Cilt yüzeyinde hidrolipid tabakası bulunur. Hidrolipidin görevi, cildi enfeksiyon, alerji, güneş ışınları, kuruma gibi dış etkilerden korumaktır ancak vücudumuz yeteri kadar su, yani oksijen almadığında hidrolipid tabaka zayıflar ve cilt korunmasız hâle gelir. Bu da cildimizde ince çizgilerin belirginleşmesine yol açar.

Cildin Ürünleri Kabul Etmemesi

Cildin bir krem ya da nemlendiriciyi kabul etmemesi nemsiz kaldığını gösteren işaretlerden bir tanesi olabilir. İnsan vücudundaki suyun %20’si ciltte bulunur ve cildin yüzeyindeki kuruluk, cildimizin üst tabakasında bulunan ve bizi dış etkenlerden korumaya yardımcı olan doku bariyerlerinin de hasar görmesine, işlevini kaybetmesine, böylelikle de nemlendirici ürünlerin performansında düşüşe neden olur. Bu durumda öncelik bolca su içmek olmalıdır.

Hassasiyet ve Kızarıklık

Cildimiz nemsiz kaldığında ortaya çıkan tüm bu belirtiler birbiri ile bağlantılı sonuçlardır. Gerginleşen ve kaşınan bir ciltte kaçınılmaz olarak hassasiyet ve kızarıklık olacaktır. Cilt, sağlığını koruyacak yeterli nemi bulamadığında ciltteki doku ve hücreleri besleyen oksijen de olmayacağı için görevlerini yerine getiremez hâle gelecektir. İnsan bedeninin ortalama %60’ı sudan oluşur ve su, insan sağlığının temel yakıtıdır. Hücreler, dokular, sinir sistemi ve iç organlar hepsi gücünü sudan alır. Bu nedenle bedeninizin sağlığı ve cildiniz için bolca su içmek, sorunları başından çözecek ilk adım olacaktır.

 2,105 okunma

Derya Ülkar