Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
26964
post-template-default,single,single-post,postid-26964,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SAĞLIKLI VE DİNÇ GÖZ ÇEVRESİ İÇİN BAKIM RUTİNLERİ

Göz çevremiz, yüzümüze veya vücudumuza göre en hassas bölgelerden biri. Göz çevresindeki derinin çok ince olması göz çevresini daha da hassaslaştırırken; bu bölgenin çok kolay kurumasına, kırışmasına ve maalesef ki şişlik ve morlukların oluşmasına neden olabiliyor. Göz çevresinin genç, sağlıklı ve dirençli bir görünüm kazanması için uygulayabileceğiniz basit ama oldukça etkili yöntemleri listeledik.

1#

Yaşımız ve yaşam tarzımızın net bir şekilde yansıdığı göz çevresinde en sık karşılaşılan durumlardan olan göz altı morlukları uykusuzluk ve yorgunluk sebebiyle ortaya çıkabileceği gibi genetik faktörler, fazla gün ışığına maruz kalmaktan dolayı oluşabilen melanin oranı yüksekliği ve yaşa bağlı görülen doku kaybından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumdan muzdarip olanlar öncelikle sorunun kaynağını belirlemelidir. Yaşa bağlı durumlarda kolajenin zamanla azalması bu bölgede çukurlara ve morluklara sebep olabileceği için öncelikle sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve egzersiz düzeni oluşturmak gerekiyor. Ayrıca bir uzmandan yardım alarak vitamin desteği sağlayabilirsiniz. Günde en az iki ile üç litre su içmeyi unutmayın.

2#

Göz çevresinde oluşan bir diğer durum ise kırışıklıkların yaşa bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi fazla mimik yapmaktan da kaynaklanıyor olması. Elbette size mimik yapmayın gibi bir tavsiye vermeyeceğiz ancak göz altında bulunan ince çizgilerin zamanla derin kırışıklıklara dönüşmemesi için göz çevresini sürekli nemli tutmanızı önerebiliriz. Unutmayın ki kuru cilt daha çabuk deforme olur. Ayrıca güneşli havalarda kullanacağınız güneş kremi ve güneş gözlüğü ile bu çevreyi ekstra koruma altına alabilirsiniz.

3#

Göz altı torbaları da morluklar ve kırışıklıklar gibi birçok faktöre bağlı. Yaşlanma, uykusuzluk, beslenme, stres, yetersiz su tüketimi, güneş ışınları ve genetik faktörler vücudumuzda ödeme sebep olduğu gibi göz altı torbalarının da oluşmasına yol açıyor. Evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle göz altı torbalarını hafifletebilirsiniz. Bir bezin içine buz koyarak göz çevresinde oluşan şişliğe müdahale edebilirsiniz. Çayda bulunan kafeinin ödem atma özelliğinden faydalanarak temiz bir pamuğu çaya batırıp göz altı bölgenize koyarak şişliği azaltabilirsiniz. Ayrıca buz kalıplarınızı yeşil ya da siyah çay ile doldurabilir ve gerektiğinde bu bölgede kullanabilirsiniz.

4#

Yukarıdaki belirttiğimiz maddeler göz çevresindeki görünümü etkileyen temel unsurlardır. Eğer göz çevresini yoran tüm bu koşulları azaltacak gerekli aksiyonları aldıysanız gelelim sonraki önemli adıma… Cildinize, yaşınıza ve yaşadığınız göz çevresi sorununa uygun bir cilt bakım ürünü ile bölgeye dışarıdan takviye yaparak sağlıklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak bu ürünleri düzenli olarak kullanmak oldukça önemli! Göz çevresinde kullanılacak ürünleri nazik bir şekilde uygulamalı; yüzük parmağıyla hafifçe masaj yaparak ürün cilde yedirilmelidir. Bu şekilde göz çevrenizdeki kan dolaşımı da hızlanacaktır.

5#

Yorgun bir gecenin sabahında göz çevresinde oluşabilecek istenmeyen durumlar için soğuk kompres oldukça işe yarayacaktır. Ancak bu uygulamada süre oldukça önemli! Beş dakika kadar masaj yaparak soğuk kompres uygulandıktan sonra işleme son verilmelidir. Elinizin altında buz yoksa temiz bir tatlı ya da çay kaşığını bir süre buzlukta beklettikten sonra bu bölgeye uygulayabilir; aynı işlemi salatalık gibi C vitamini açısından yüksek meyve ve sebzelerle de gerçekleştirebilirsiniz. Buğday yağı ile hafif masaj yaparak da kan akışını hızlandırabilirsiniz.

 1,451 okunma

Derya Ülkar