Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14036
post-template-default,single,single-post,postid-14036,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde İle Lezzetli ve Şifalı Sirke

Mutfağımızda en sık kullandığımız malzemelerden biri sirke… Öyle yiyeceklerimiz var ki sirkesiz lezzeti tam olmaz, örneğin piyazı, çoban salatayı sirkesiz düşünmek mümkün değil. Üstelik sirkenin marifetleri bu kadarla da kalmıyor, birçok uzman sirkenin sağlığımız için faydalı bir besin olduğunu belirtiyor. Mutfağımızın bu değerli üyesini 8 maddede anlatıyoruz.

1#

Yemeklere, salatalara karakteristik tadıyla lezzet katan sirke aslında sadece meyve ve sudan oluşuyor.

2#

Sirkenin lezzetli ekşi tadı elma, üzüm gibi yüksek asitli meyvelerden kaynaklanıyor.

3#

Üstelik sirkeyi evde kendiniz de kolayca yapabilirsiniz. Sadece meyve, su bir de loş ve ılık bir yerde saklayacağınız bir kavanoza ihtiyacınız olacak.

4#

En çok elmanın ve üzümün sirkesi yapılıyor ama nar, limon, ahududu gibi sayısız meyvenin hatta pirincin ve karanfilin bile sirkesini bulmak mümkün.

5#

Dünya çapında bir ünü olan balzamik sirkesi ise özel İtalyan üzümlerinden en az 12 sene bekleterek yapılır ve bu geleneksel lezzetin tadına varmak için binlerce lirayı gözden çıkarmanız gerekebilir.

6#

Sirke bir salatanın başına gelebilecek en güzel şey olan Vinaigrette sosunun da ana maddesidir. Değişik ismine aldanmayın Vinaigrette, sirke ile zeytinyağının doğru oranlarda karıştırılarak arzu ettiğiniz baharatlarla tatlandırılmasıyla elde ediliyor.

7#

Sirkenin ismi konu sağlıklı beslenme olduğunda da sık sık telaffuz ediliyor. Özellikle evde yapılmış elma sirkesi tüketmenin sağlığa yararları olduğu, bazı hastalıklardan koruduğu, metabolizmayı hızlandırdığı düşünülüyor.

8#

Sirkenin sadece yemeklerde değil temizlik için de tercih edilen doğal bir malzeme olduğunu da not edelim. Yüzey temizliğinden, kabuklu meyve ve sebzelerin temizlenmesine dek birçok alanda sirkeden yardım alabilirsiniz.

 1,106 okunma

akin aksoy