Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20150
post-template-default,single,single-post,postid-20150,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SİRKESİNDEN ŞEKERİNE ELMANIN TÜRLÜ TÜRLÜ HALLERİ

Dünyada en çok tüketilen meyveler arasında elma ilk 5’teki yerini daima korumuştur. Elma üretiminde başı çeken ülkeler arasında da Türkiye, Çin ve ABD’den sonra üçüncü sırada gelir. Bu popüler meyvenin çoğunu yakından bildiğiniz özellikleri ise sayfanın devamında…

1#

Bütün dünyaya Orta Asya’dan yayılan meyvenin asıl adı alma ve tahmin edeceğiniz gibi bu isim kendisine al renginden dolayı verilmiş. Sindirimi kolaylaştırması, kalp ve mide sağlığını koruyucu etkiler göstermesi, zihni canlandırması, kolesterolü düzenlemesi, diş etlerini koruması gibi çok sayıda faydası olan meyve gülgiller familyasına mensup.

2#

Her ne kadar alabildiğine sade bir meyve gibi görünse de dünyada 6000’den fazla elma çeşidi üretildiği düşünülüyor. Ülkemizde yetişenler arasında fuji, hanna, rayka, golden, goldstar, redchief gibi belki de adını ilk kez duyduğumuz türleri bulunuyor. Hepimizin bildiği ve belki de en çok sevdiği ise medarıiftiharımız olan Amasya elması.

3#

Elmayı deyim yerindeyse çatır çutur yemenin keyfi bir başkadır ama bu verimli meyvenin çok farklı kullanım alanları da vardır. Örneğin elmanın reçelini yaparak kahvaltı sofralarınızı renklendirmeniz mümkün. Veya kırmızı elmaların küp küp doğrandığı tatlı bir komposto da yapılabilir. Kompostoda biraz mayhoş tat seviyorsanız ekşi yeşil elmadan yapmanız tavsiye edilir.

4#

Elmanın en çok yakıştığı tarifler ise şüphesiz ki hamur işleridir. Üzerine elma dilimlerinin boca edildiği bir tarta hayır diyebilecek kişi sayısı oldukça azdır. Yine içine rendelenmiş elmaların doldurulduğu kurabiyeler de her evde çocuk-yetişkin fark etmeksizin afiyetle ve hızlıca tüketilir. Pudra şekeri ile tarçının özellikle bu tür tariflerde elmayla en çok uyum sağlayan tatlar olduğunu da ekleyelim.

5#

Fermente edilmiş elma suyundan yapılan sirke ise tat olarak bu zarif meyvenin en keskin formudur. Salatalarda veya çorbalarda sos olarak kullanılabilen sirkeden bir yemek kaşığı içmenin bağışıklık sistemine sağladığı faydalar uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Dünya genelinde damak tadına en çok hitap eden sirke çeşidinin de elma sirkesi olduğu belirtiliyor.

6#

Elma, yılın dört mevsimi bulabileceğiniz ürünler arasında olsa da asıl dönemi sonbahar ve kış aylarıdır. Ama elmayı mevsiminde alıp yıl boyunca tüketmek de mümkün, nasıl mı? Yöntemlerden biri elma dilimlerini kurutmaktır ki daha sonra bu dilimleri hoşaf yaparak yiyebilirsiniz. Diğer yöntemler de pestilini veya pekmezini yaparak saklamaktır.

7#

Elmanın adıyla bütünleşen başka bir ürün de elma şekeridir. Öteden beri çocukluk hatıralarının en renkli kahramanlarındandır. Cam şekerine bulanmış elmalara takılan çubuklar tüm çocuklara adeta sihirli bir değnek gibi görünür. Bu durum hâlâ geçerli olsa da elma şekeri yine de bir nostalji nesnesidir. Söylesenize, tekerlekli bir camekânın içinde sokak sokak dolaştırılan elma şekerlerini hatırlamayanınız var mı?

 718 okunma

akin aksoy