Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19762
post-template-default,single,single-post,postid-19762,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DAHA LEZZETLİ SANDVİÇLER İÇİN PÜF NOKTALARI

Ekmeğin içine sadece domates-peynir de koysanız evde kendi ellerinizle yapacağınız sandviç mutlaka lezzetli olacaktır. Yine de daha lezzetlisini, daha renkli ve daha besleyicisini yapmak da her zaman mümkün. Tabii burada ufak tefek incelikler devreye giriyor. Bu sayfa tam da o inceliklerin peşinde…

1#

Ekmek, sandviçinizi taşıyacak ana malzemedir ve bu yüzden taze, en azından ısırırken ufalanıp parçalanmayacak kadar taze olmalıdır. Çok daha lezzetli bir sandviç içinse ısırıldığı an kopan yumuşak dokulu bir ekmek seçmelisiniz. İster somun ekmek, ister bazlama, lavaş ya da tost ekmeği olsun yeteri kadar taze değil ise tost makinesinde kızartarak gevrek bir yumuşaklık verebilirsiniz.

2#

Etli, balıklı, sebzeli ya da peynirli onlarca hatta yüzlerce sandviç tarifi bulabilirsiniz. Hemen hepsinin ortak özelliği içine koyduğunuz malzemelerin, sandviçin toplam ağırlığının yarısı veya daha fazlasına karşılık gelmesi olmalıdır. Bu durum, ekmeğin yoğunluğunun ve tadının dolgu malzemelerinin tadını bastırmaması açısından önemlidir.

3#

Hazırladığınız malzemenin suyu ekmeğe geçmesin istiyorsanız, tereyağı veya krem peynir sürerek ince bir duvar oluşturabilir hem de sandviçinizin lezzet katsayısını artırabilirsiniz. Domates, salatalık gibi ürünler suyunu çabuk bıraktığı için bekletmeden tüketmekte fayda vardır. Eğer yeşilliği bol bir sandviç yapacaksanız yıkadığınız malzemeleri yerleştirmeden önce mutlaka kurulamalısınız.

4#

Et ürünleriyle hazırlanmış bir sandviçten çabasız ısırıklar alınabiliyorsa ortada başarılı bir çalışma var demektir. Böyle bir sandviçte etin iyi piştiğini ve incecik dilimlere ayrılmış olduğunu öngörebiliriz. Etin beklemiş ve kuru olmaması önemli bir detaydır. Siz de bu tür bir sandviç hazırlayacağınız zaman eti bütün olarak pişirebilir, ılık hale gelince de ince ince dilimleyip yerleştirerek hemen tüketebilirsiniz.

5#

Sebze kullanılarak yapılacak sandviçler için de yukarıdaki durum geçerli… Sebzeler ne kadar ince dilimlenirse lezzeti diğer malzemeler ile daha fazla bütünleşir ve bir o kadar da rahat yenir. Yapraklı sebzelerin sap kısımlarını da mümkün olduğunca ayrılmalı ve sadece yapraklarını kullanmalısınız. Bu tür malzemelerle sandviç yaparken üstüne hafifçe bastırabilir ve ekmekten taşmasının önüne geçebilirsiniz.

6#

Domates sosu, mayonez, hardal, peynir sosu, pesto, zeytin ezmesi… Bütün soslar sandviçlerin lezzet artırıcılarıdır ama sosun yoğunluğunun dolgu malzemesinin önüne geçmemesi de önemlidir. Genellikle çok akıcı olmayan daha ziyade sürülebilir soslar tercih edilir, eğer siz akıcı bir sos kullanacaksanız yemek için fazla bekletmemenizi öneririz.

7#

Bazı malzemelerin sandviçlerin içinde değil yanında servis edilmesi daha uygun olabilir. Örneğin köfteli sandviç yaptığınızda patates kızartmasını garnitür olarak tabağa alabilirsiniz. Ya da herhangi bir sandviçe sulandıracağını düşünerek salata koyamadıysanız yine garnitür olarak servis edebilirsiniz.

 1,340 okunma

akin aksoy