Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16235
post-template-default,single,single-post,postid-16235,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Her Öğün Yemek İsteyeceğiniz Lezzetli Bir Salata İçin İpuçları

Sağlıklı olduğu kadar besleyicidir de bir öğün salata… Uzmanlar bol bol salata tüketmemizi öneriyor ama bazen salatanın lezzetsiz olduğunu, bizi doyurmayacağını düşündüğümüz bir gerçek. Bu içeriğimizde, aklınızın başka yiyeceklere kaymasını engelleyecek kadar lezzetli bir salata hazırlamanın püf noktalarını sizinle paylaşıyoruz.

1#

Salata dendiğinde ilk akla gelen yeşilliktir, genellikle de marul… Kullandığınız yeşillikleri çeşitlendirerek salataya hem doku hem de lezzet katabilirsiniz. Örneğin ıspanak, roka, tere, semizotu, kuzukulağı ve daha niceleri…

2#

Salatayı öğün olarak tüketmek özellikle formuna dikkat edenlerin tercihi olabiliyor. Üstelik çalışanlar için de oldukça pratik bir öğlen yemeği alternatifi… Ama unutmayın ki bu durumda salataya doyurucu protein kaynakları eklemelisiniz: et, tavuk, balık, peynir, tofu, baklagiller… Kısacası canınız ne çekerse.

3#

Bütün yemeklerde olduğu gibi salata hazırlarken de taze ve mevsiminde malzemeler kullanmak çok önemli. Sebze ve meyvelerin içerdiği vitamin ve minerallerden en iyi şekilde faydalanmak için sezona ait malzemeleri seçin.

4#

Salata malzemelerinin sosu en iyi şekilde üstlerinde tutabilmesi için kuru olmaları gerekiyor, özellikle de yeşillikleri yıkadıktan sonra iyice kurutmalısınız. Tabii sağlığınız için yeşilliklerin yıkanma sürecinde de itinalı olmanız gerektiğini hatırlatalım.

5#

Salataya esas lezzetini veren sos olsa da kullandığınız malzemeleri de tatlandırmayı es geçmeyin. Yeşilliklere tuz ve karabiber serpin hatta kuru baharatlarla yetinmeyin; biberiye, nane, kişniş gibi taze baharatların da lezzetinden faydalanın.

6#

Salatanın sosunu her zaman ayrı bir kâsede hazırlayın ve iyice karıştığına emin olduktan sonra malzemelere ekleyin. En klasik sos içerikleri arasında zeytinyağı, sirke çeşitleri, limon ve nar ekşisi bulunuyor ama hardal, tahin, yoğurt gibi eklemelerle değişiklik yaratabilirsiniz.

7#

Son olarak sunumun da iştahı etkileyeceğini unutmayın. Salatanın görüntüsünün de tadı kadar güzel olması için, salata ile sosu karıştırdıktan sonra temiz bir tabağa alın ve öyle servis edin.

 1,691 okunma

akin aksoy