Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11499
post-template-default,single,single-post,postid-11499,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

7 Madde İle İzmir’in Tatil Beldesi Şirince

İzmir’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelenler arasındadır Şirince. Kendine has mimarisi ve doğası ile eşsiz bir Ege köyüdür. Hatta Yunan yazar Dido Sotiruyu da, ‘‘Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa, bizim Kırkanca (Şirince) o cennetin bir parçası olması gerekir.’‘ diyerek özetler… Tarihi birikimini korumayı başarmış eski bir Rum köyü, küçük, sade bir yer… Bizler de sizler için bu renkli köyü araştırdık ve bir liste hazırladık.

1#

Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmakta, kolay ulaşımının yanı sıra yakın mesafede olan Efes Antik Kenti, Kuşadası ve Meryemana gibi turistik adresler sayesinde de yerli-yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Köyün en eski adı Kirkince (Kırkanca), sonraları buraya yerleşen Türkler tarafından Çirkince olarak değiştirilmiş, geçen zaman içinde de Şirince olarak son ismini almıştır.

2#

Efsaneye göre Maya Takvimi’nde 21 Aralık 2012 günü kıyametin kopacak olması ve yalnızca Fransa’nın Bugarach Köyü ile Şirince Köyü’nün bu olaydan etkilenmeyeceğinin duyurulmasıyla da kısa sürede dünyanın gündemine oturmuştur.

3#

Yamaç tarafına yapılmış beyaz badanalı evleri için köyün en önemli değerleri denilebilir. Şirince konum itibariyle dağlık alanda yer aldığından ziyaretçilerine eşsiz bir bağ ve meyve bahçesi görünümü de sunar. Taş döşeli dar sokaklarda yürüyüş yapmak, tarihi Rum evleri arasında dolaşıp fotoğraf çekmek size oldukça keyifli deneyimler yaşatır.

4#

Şirince’nin merkezinde bulunan çarşısı ise yörenin popüler mekânlarından bir tanesidir. Köyün güler yüzlü insanları sokaklarda kendi ürettikleri el işi ürünlerini, zeytinyağları, ev yapımı sabunları ve daha birçok farklı hediyelik eşya seçeneklerini sergileyip ziyaretçilerini ağırlıyor. Köyün kuzey kısmında bulunan Hodri Meydan Kulesi de köy manzarası için harika bir adres.

5#

Kısa bir süre önce ziyarete açılan Aziz John Baptist Kilisesi 1800’lü yıllardan kalma eski bir kilise. Bahçe kısmında yer alan küçük havuzu ise buranın güzel detaylarından. Ziyaretçilerin dilek tutup attığı bozuk paralar havuzun içindeki küçük delikten içeri girdiği takdirde dileğin gerçek olacağına inanılıyor. Yörenin önemli değerleri arasında yer alan bu tarihi kiliseyi mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

6#

Ülkemizdeki ilk medrese olma özelliğini taşıyan Tiyatro Medresesi de Şirince’de. Köyün tarihi mimarisiyle bütünleşmiş, tiyatro ve konser gibi etkinliklerin yanı sıra sanatın bütünüyle işlenebileceği olanaklara sahip bir medrese. Resmi adı ‘‘Uluslararası Araştırma Yaratım ve Gösteri Merkezi’‘. Dileyen herkes buraya sanatsal projelerini sunup, kabul görmesi halinde de bir ekip eşliğinde çalışmalara başlayabiliyor.

7#

Şirince’yle özdeşleşen lezzetler arasında belki de en önemlisi “mürver şurubu”dur. Sadece dere kenarlarında yetişen bu çiçek senede yalnızca bir ay açarmış. Çiçeği toplayan işletmeler bitkinin özünden ferah, leziz bir içecek ortaya çıkarıyor. Özellikle soğuk algınlığına bire bir geldiği de söylenenler arasında. Çarşı yürüyüşü sırasında ister yörenin meşhur kumda kahvesinin tadına varır, isterseniz de mürver şurubu eşliğinde Şirince’nin keyfini çıkarabilirsiniz.

 2,847 okunma

akin aksoy