Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11928
post-template-default,single,single-post,postid-11928,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Türk Tiyatrosunda İz Bırakan 8 Kadın Sanatçımız

Kimi kendini genç tiyatrocuları eğitmeye adadı, kimi tiyatro sahnesinde elde ettiği başarıyı beyazperde de sergiledi, kimi müzik, resim gibi başka sanat dallarında da eser verdi… Listemizdeki 8 tiyatro sanatçısı kadının ortak yönü ise hepsinin Türk tiyatro sanatının değerli oyuncuları olması. Tiyatromuzun 8 değerli kadın sanatçısıyla huzurlarınızdayız…

1#
kadın tiyatrocular

İlk Türk kadın tiyatrocu olan Afife Jale, aynı zamanda 1918 yılında Darülbedayi’ye yani Şehir Tiyatroları’na kabul edilen ilk kız öğrenciler arasındaydı. Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden biri olarak bir sembole dönüşen Afife, ilk kez şu an adı Reks Sineması olan Apollon Sineması’nda sahneye çıktı.

2#

Tiyatro eğitimini Amerika’da alan Ayla Algan, 1960’da Türkiye’ye dönerek Şehir Tiyatroları’na girdi. “Hamlet” oyununda hem Hamlet’i hem de Ophelia’yı canlandırdı. Dünyanın birçok yerinde sahneye çıktı.

3#

Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile beraber Kent Tiyatroları’nı kuran Yıldız Kenter, tiyatro eğitimine Ankara Şehir Tiyatroları’nda başladı. Burs kazanarak Amerika’da eğitim alan Kenter, Türkiye’ye döndüğünde ise ünlü tiyatro eğitmenlerinden biri oldu. Sanatçının hem tiyatro hem de sinema alanında birçok ödülü bulunuyor.

4#

Yeteneği küçük yaşta fark edilen Gökçer, sanat eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı’nda başladı. Devlet Tiyatrosu Sanatçısı olarak ilk oyunu ise Reşat Nuri Güntekin’in “Bu Gece Başka Gece”si oldu. Metin Oktay’ın hayatının anlatıldığı “Taçsız Kral” gibi filmlerde ve birçok ünlü televizyon dizisinde de rol aldı.

5#

Gülriz Sururi opera sanatçısı bir ailenin kızı olarak sanat hayatına erken yaşta İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nde atıldı. “Keşanlı Ali Destanı”ndaki “Zilha” rolüyle oyunculuktaki başarısını tescilledi. Eşiyle beraber Gülriz Sururi Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurdu.

6#

Çok yönlü bir sanatçı olan Hümeyra, “Asiye Nasıl Kurtulur?” filmindeki rolüyle Altın Portakal aldı. “İçinden Tramvay Geçen Şarkı”, “Ben Anadolu” gibi oyunlar ve birçok televizyon dizisindeki rolleriyle başarısına başarı kattı. Hümeyra’nın en az tiyatro kadar başarılı olduğu bir alan ise müzik, sanatçının albümleri özellikle de “Sessiz Gemi” büyük başarı elde etti.

7#

Hem tiyatro hem de resim eğitimi alan Çolpan İlhan, üniversitenin tiyatro kulübünde üstlendiği rollerle dikkat çekti. Sırayla Oda Tiyatrosu ve Kent Tiyatrosu kadrolarına katılan tiyatrocu sinema ve televizyon yapımlarında da yer aldı.

8#

Profesyonel tiyatro hayatına Ankara Şehir Tiyatroları’nda başladı. Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları’nda yirminin üzerinde eserde rol almasının dışında, “Muhsin Bey”, “Eşkıya” gibi Türk Sineması’nın önemli yapımlarında da oyunculuğunu konuşturdu.

 9,872 okunma

akin aksoy