Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24691
post-template-default,single,single-post,postid-24691,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KÖPEK BALIKLARIYLA İLGİLİ ŞAŞIRTICI GERÇEKLER

Keskin diş yapıları, ihtişamlı ve biraz da korkutucu görüntüsü ile okyanuslarda ve hatta tatlı sularda yaşayabilen köpek balıklarının dünyası her zaman merak konusudur. Bu yazımızda okyanusların korkulu rüyası köpek balıkları hakkında bilinmeyen gerçekleri paylaşacağız.

1#

Köpek balıkları içinde en tehlikeli tür “atık yiyici” olarak da anılan kaplan köpek balıklarıdır. Balık, insan ya da çöp ayırt etmeksizin her şeyi yeme potansiyelleri vardır.

2#

Cüce köpek balığı olarak bilinen bu tür her ne kadar köpek balığı familyasına ait olsa da boyutu yalnızca 25 cm civarındadır.

3#

Köpek balıkları normalde ortalama 20 ila 30 yıl arası yaşar ancak balina köpek balığı neredeyse 100 yıla yakın yaşayabilir.

4#

Kocaman görüntüsüyle bizi bir hamlede yutabilecek gibi duran köpek balıkları, o görüntüye rağmen kemiksizdir. Köpek balıklarının tüm iskelet yapısı kıkırdaklardan oluşur.

5#

Anne karnındayken dişleri gelişen köpek balıkları rahimdeki diğer kardeşlerini yiyebilir. Sadece kardeşlerini değil döllenmiş yumurtaları bile yemeğe başlayabilir.

6#

Köpek balıklarının burun çıkıntıları enteresan özelliğe sahiptir. Burunlarındaki algılayıcılar çok hassastır ve buraya yapılan temas direkt olarak beyne iletilir. Burnuna dokunulan köpek balığı sakinleşir ve hatta hipnoz etkisine girebilir.

7#

Köpek balığı yalnızca düz yüzebilirler, vücut dengeleri bu şekildedir. Eğer bir köpek balığı ters dönerse tüm dengeleri bozulur ve trans haline geçer. Ters kaldığı süre boyunca tepki vermez, tekrar eski konumuna geldiğinde düzelir ve yaşamsal faaliyetleri devam eder.

 9,224 okunma

Derya Ülkar