Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24451
post-template-default,single,single-post,postid-24451,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

VOLEYBOL HAKKINDA BİLGİLER

En popüler sporlardan biri olan voleybol, futbol ve basketbol gibi sıkça tercih edilen sporlar arasında yer alır. Fileyle ikiye bölünmüş bir saha üzerinde altı kişilik iki takım ile oynanan voleybolda sporcuların amacı; topu filenin üzerinden göndererek rakip takımın oyun alanında yere değmesini sağlamaktır. Bu yazımızda voleybol hakkında bilgiler vereceğiz ancak öncesinde kısaca tarihine değinelim.

1#

Voleybol, ABD’de bir spor kulübünde çalışan beden eğitimi öğretmeni William G. Morgan tarafından 1895 yılında geliştirildi. İlk olarak kapalı alan sporu olarak tasarlanan voleybol daha sonra açık alanda da oynanmaya başlandı.

2#

William G. Morgan’ın tasarladığı voleybol, ilk başlarda “Mintonette” olarak adlandırılmıştı. Daha sonra “vole” adını aldı ve zamanla “voleybol” olarak finalize edildi. Voleybolun kuralları ilk olarak Morgan tarafından kaleme alındı; daha sonra 1916 yılında yeniden güncellendi. 1928 yılında ise tek bir çatı altında toplandı ve Birleşmiş Devletler Voleybol Federasyonu kurularak ortak kurallar oluşturuldu.

3#

Oyunun ilk ve en önemli kuralı topun dışarı gitmemesidir. Oyun sırasında aynı oyuncunun üst üste iki kere topa vurması yasaktır ancak vurursa, sayı karşı tarafın olur. Rakip takım, hiçbir şekilde karşı takımın sahasına ayak basamaz. Hangi takım üç seti birden alırsa, o takım kazanmış olur.

4#

Voleybol yalnızca sahada değil plajda da oynanabilen bir spordur. Kumun üzerinde oynanan popüler bir takım oyunu olan plaj voleybolu dünyanın pek çok ülkesinde kumsallarda ya da yapay kumlu sahalarda oynanır. Kurallar ve oyunun düzeni, voleybola göre farklılık gösterir. Örneğin sahada oynanan voleybolda sahanın boyu 9 metre olmalıyken, plaj voleybolunda 8 metredir. Oyuncu sayısında da farklılık vardır; saha voleybolunda bir takımda 6 kişi yer alırken, plaj voleybolunda 2 kişilik takımlar karşılaşır.

5#

Kadınların voleybola başlaması 1964 yılında Tokyo’da düzenlenen olimpik yarışlarda olmuştur. Bu tarihten itibaren kadınlar da filede yer almış ve günümüze kadar pek çok başarı elde etmişlerdir. Dünyanın en iyi kadın voleybolcularından biri Regla Torres’tir. 1975 Küba doğumlu olan Torres olimpiyat tarihinde altın madalya kazanan genç voleybolculardan biridir.

 10,115 okunma

Derya Ülkar