Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9490
post-template-default,single,single-post,postid-9490,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Başarılarıyla Bizi Gururlandıran 7 Genç Sporcumuz

Onlar küçük yaşlarına karşılık elde ettikleri büyük başarılarla ülkece motivasyonumuzu artıran sporcularımız. Kimi sessiz sedasız kazandığı kupayı kaldıran, kimi rekor kitaplarına girmeyi başaran, ama istisnasız hepsi başarılara doğru sabırla, sebatla yol alan gençlerimiz… Henüz başlayan yaşam yolculuklarında ailelerinin ve devletin desteği kadar bizlerin de ilgisine ihtiyaç duydukları kesin. Bütün ışıltıları ve umutlarıyla içlerinden 7 tanesini karşınıza getiriyoruz.

1#
türk sporcular

Eskrim, kurallarına, işleyişine pek de hâkim olmadığımız bir spor. Hemen herkes kılıçla yapılan bir spor olduğunu bilir ama kullanılan silahların flöre, epe ve sabr diye adlandırılan türleri olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Oysa eskrim ülkemizde tam 94 yıldır yapılıyor. Peki, bu 94 yılın sonunda Türkiye’ye ilk defa Avrupa ve Dünya Şampiyonluğu kazandıran eskrimcinin 17 yaşındaki İbrahim Ahmed Acar olduğunu kaçımız biliyor? Yaz okulunda tanıştığı eskrimi tutkusu haline getiren İbrahim Ahmed, bugün bir yandan okuluna devam ederken bir yandan da 2020 Tokyo Olimpiyatlarına hazırlanıyor.

2#
türk sporcular

Manisa’da yaşayan ve profesyonel spor yaşamı 7 yaşında başlayan aerobik jimnastikçisi Ayşe Begüm, 16 yaşına geldiğinde 50’si altın 66 madalyanın sahibi olmuştu. 9 yıl içinde kavuştuğu bu başarı bir tesadüfün değil, antrenman sahasının evinden 50 kilometre uzakta olmasına aldırmadan haftanın 5 günü çalışmaya devam etmesinin bir sonucuydu. Akhisar Anadolu Lisesi’nde okuyan sporcumuz 2016 yılında Güney Kore’de yapılan 14. Dünya Aerobik Jimnastik Şampiyonası’nda altın madalya kazandı ve 2017 yılında İtalya’da düzenlenen yarışmada Avrupa Aerobik Jimnastik Şampiyonu oldu.

3#

“Yıldızlarda Avrupa şampiyonluğu ve üçüncülüğü, gençlerde de Avrupa ikinciliğim var. Dünya Şampiyonası’nda ise ilk altın madalyamı kazandım. Dünya şampiyonu olmak dünyanın en güzel hissi.” demecini veren kişi tekvandoda kazandığı madalyalarla 7’den 70’e hepimizi gururlandıran Şeyma Nur Söğüt’ten başkası değil… Genç sporcumuz 8 yaşında babası tarafından tekvandoya teşvik edilmiş ve şimdi 2020 yılındaki Tokyo Olimpiyatları için hazırlanıyor. Şeyma Nur Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği 1. sınıfta okuyor.

4#
türk sporcular

Olimpiyat meşalesinin yakılmasıyla başlayan kış olimpiyatlarının en ilgi gören dallarından biri kayakla atlama… Dik bir rampadan kayarak havalanan,  havada en yükseğe uçmaya çalışırken yatay bir duruş sergileyen ve en uzak noktaya iniş yapmaya çalışan sporcuların kemik gelişimleri nedeniyle bu spora erken yaşta başlamaları ve sağlam sinirlere sahip olmaları gerekiyor. Bu branş ülkemizde çok yeni ve gelişmeye çok açık… Erzurum’da düzenlenen 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde Erzurumlu Muhammed Ali Bedir ülkemize 4.’lüğü getirdi bile… Şüphemiz yok ki 17 yaşındaki sporcumuzun başarıları desteklendiği oranda daha da artacak.

5#
türk sporcular

2014 yılında Türkiye’de düzenlenen ‘Dünya Basic Novice A Boys’ grubunun teknik kısmında dünya rekoru kıran 12 yaşındaki Efe Çetiz, artık “Altın Çocuk” ismiyle anılıyor. İzmir’de evlerine yakın yerde açılan buz sporları salonuna babasının kayıt yaptırmasıyla başladı onun serüveni… Ve kısacık hayat hikâyesine 26’sı altın 30 madalya sığdırmayı, bütün bunlarla koca bir ülkeyi gururlandırmayı başardı.

6#

Spor bir yanıyla mücadele azmi ve kararlılık gerektiren bir alansa eğer, çabalarıyla adından söz ettiren gerçek bir sporcu İlke Özyüksel… Türkiye modern pentatlon dalında ilk defa 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda onun tarafından temsil edildi. Pentatlon, aynı gün içinde atıcılık, eskrim, yüzme, binicilik ve koşu olmak üzere 5 daldan oluşan atletizm yarışması anlamına geliyor. İlke Özyüksel ise zorluklarla dolu hayat hikâyesine nazire yaparcasına yarışmalarda karşısına çıkan engelleri bir bir aşıyor. Şimdi gözü, 2020 yılındaki Tokyo Olimpiyatlarına katılabilmek için başarıyla tamamlaması gereken kota müsabakalarında…

7#
türk sporcular

“Yenildikçe kazanmayı öğrendim. Sonra da çok çalışarak dünya şampiyonu oldum.” Üzerine sayfalarca yazılabilecek bu sözler de altın çocuklarımızdan Mihraç Akkuş’a ait. Yakın dövüş sporlarından judoda defalarca madalya kazanan Iğdırlı milli sporcumuz, Judo Ümitler Dünya Şampiyonası’nda ilk dünya şampiyonumuz oldu. 2020 yılındaki olimpiyat adaylarından olan Mihraç’ı en güzel yine kendi cümleleri anlatıyor: “Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın eteklerinde yaşıyorum, burada çalışıyorum, inşallah Türk bayrağını da dünyanın zirvesine taşıyacağım.”

 1,429 okunma

akin aksoy