Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
27160
post-template-default,single,single-post,postid-27160,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

VİZESİZ SEYAHAT EDİLEBİLEN AMERİKA ÜLKELERİ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin vizesiz olarak seyahat edebildiği ülkeler oldukça fazla. Türk vatandaşları bu ülkelere seyahatte; karadan, havadan veya deniz yolu ile ulaşımda umuma mahsus pasaport ile vizeden muaf oluyor. Konsolosluğa gitmeden ve evrak toplamadan gidebileceğiniz sekiz Amerika ülkesini ve bu ülkelerin görülmeye değer özelliklerini listeledik.

Arjantin

Güney Amerika’nın en turistik ülkelerinden olan Arjantin, umuma mahsus pasaport sahiplerine 90 güne kadar vize muafiyeti veriyor. Arjantin’in ve kıtanın en güney ucundaki şehri Ushuaia en çok ziyaret edilen noktalardan olurken; rengârenk evleri ile ünlü başkent Buenos Aires, El Calafate Perito Moreno Buzulu ve Iguazú Şelalesi görülmeye değer başlıca yerler.

Bolivya

Dünyanın en geniş yağmur ormanları olan Amazon yağmur ormanlarının bir kısmının bulunduğu Bolivya’ya, Türk vatandaşları 90 gün vizesiz seyahat edebiliyor. Titikaka Gölü, Bolivya’da gezilecek yerlerin başında gelirken dünyanın en büyük tuz gölü, Salar de Uyuni Gölü bu ülkede bulunuyor.

Kosta Rika

Görkemli dağları, eşsiz sahilleri ve egzotik yaban hayatının yanı sıra dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olan Kosta Rika, turistik seyahatlerde ve transit geçişlerde 180 gün içinde 30 gün süreyle vizeden muaf ülkelerden bir tanesi. Yani 30 günlük vize muafiyeti, Kosta Rika’ya varışın ardından zamanında başvurulması halinde toplam 90 güne kadar uzatılabiliyor.

Panama

Okyanusları birbirine bağlayan ülke olarak bilinen Panama, 90 gün vizeden muaf olan ülkelerden bir diğeri. Kolombiya ile Kosta Rika arasında yer alan bu ülke; tropik iklimi, cenneti andıran plajları ile ön plana çıkıyor. Tarihi ve mimarisi ile görülmeye değer yerlerin başında gelen Panama, oldukça yüksek dağları ve 500’ü aşkın şelalesi ünlü. Panama Kanalı ve ülkenin başkenti Panama City’de bulunan “The Old Town” ise turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

Şili

Yeryüzünün en kurak çölü olan Atacama Çölü’ne ev sahipliği yapan Şili, Aymara yerlilerinin diline göre “dünyanın son bulduğu diyar” anlamına gelen “chilli” kelimesine uygun olarak Amerika Kıtası’nın en ucunda yer alıyor. 90 gün vizesiz olarak ziyaret edilebilen Şili’de Rapa Nui Millî Parkı’nda yer alan beyaz mercan kumsalı, Anakena ve kıtanın güney ucundaki Horn Burnu ziyaret edilecek yerlerin başında geliyor.

Uruguay

Plajlarıyla ünlü Atlas Okyanusu kıyısındaki Uruguay, 90 gün vize muafiyeti veren bir diğer Güney Amerika ülkesi. Güney sahillerinde yer alan lüks tatil beldesi Punta del Este, birbirinden güzel kumsalları ile dikkat çekiyor. Mercado del Puerto (Liman Pazarı), ülkenin en popüler ve hareketli turistik noktalarından olurken; doğal güzelliklerini görmek isteyenler Santa Teresa Ulusal Parkı ve La Barra sahillerini tercih ediyor.

Brezilya

Güney Amerika Kıtası’nın en büyük ülkesi Brezilya, Türk vatandaşlarını 90 gün boyunca vizesiz ağırlıyor. Resmî dili Portekizce olan ülke, bu özelliği ile diğer Güney Amerika ülkelerinden farklılaşıyor. Ekvador ve Şili dışında tüm Güney Amerika ülkeleri ile komşu olan Brezilya, Atlas Okyanusu’nda oldukça uzun kıyıya sahip. Rio De Janeiro’da gezilecek yerler arasında Kurtarıcı İsa Heykeli, Corcovado Tepesi, Copacabana Plajı, Leme Plajı, Barra Plajı gelirken; şehri bir uçtan diğer uca teleferikle görmek mümkün.

Bahamalar

90 gün vizesiz seyahat edilebilen Bahamalar, Atlas Okyanusu’nda yer alan bir takımada ülkesi. Bembeyaz kumsallara sahip bu ada ülkesi, 1492’de Kristof Kolomb tarafından keşfedildi. Bahamalar’ın en ünlü tatil noktası Cococay Adası olurken, 200’den fazla kuş ve sürüngen türüne ev sahipliği yapan Nassau Ardastra Bahçeleri ve turkuaz rengindeki Cable Plajı, adanın diğer gözde yerleri. Bahamalar’ın en çok ziyaret edilen şehri aynı zamanda başkenti de olan Nassau’da birçok kültürel ve sanatsal etkinlik düzenleniyor.

 1,436 okunma

Derya Ülkar