Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24113
post-template-default,single,single-post,postid-24113,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

GÜNEY AMERİKA’NIN BİRBİRİNDEN İLGİ ÇEKİCİ ÜLKELERİ

Batı Yarımküre’de yer alan ve resmi anlamda keşfi 15. yüzyılda gerçekleşebildiği için Yeni Dünya olarak da anılan Amerika kıtası; Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Orta Amerika ile bunlara bağlı adalardan oluşur. Bu yazımızda toplam 12 ülkeden oluşan Güney Amerika’nın birbirinden güzel ülkelerinden birkaçını sizin için listeledik.

1#

Güney Amerika denince akla ilk gelen ülkelerden biri Arjantin’dir çünkü 2 milyon 790 bin km2 civarındaki yüzölçümüyle bölgenin ikinci, dünyanın ise en büyük sekizinci ülkesidir. Nüfusunun büyük bir bölümünü İtalyan ve İspanyol göçmenlerin oluşturduğu Arjantin’in resmî dili İspanyolcadır.  Ülkenin başkenti ve en büyük şehri, Buenos Aires’dir.

2#

Ekvator, Kolombiya, Brezilya, Bolivya, Şili ve Büyük Okyanus’la komşu olan Peru, Güney Amerika’nın batısında yer alır. Ülke, dünyanın en kurak çölü ile eşsiz görsellikteki kum tepelerini barındırır. Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olan Machu Picchu Antik Kenti de Peru’nun Cusco şehrinin 88 km. uzağındadır.

3#

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Brezilya, eşsiz doğası ve kültürel yapısıyla görülmeye değer Güney Amerika ülkelerinden biridir. Müzik, edebiyat, resim gibi sanat dallarındaki çeşitlilik ülke kültürünün gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Rio de Janeiro, São Paulo, Fortaleza, Parati, Recife gibi şehirleriyle etkileyici bir ülke olan Brezilya’nın en önemli sembollerinden biri de İsa heykelleridir.

4#

Başkenti Sucre olan ama Bakanlar Kurulu’nun bulunduğu La Paz’dan yönetilen Bolivya, adını bağımsızlığa ulaşmasını sağlayan Simón Bolívar’dan alır. Öncesinde İspanya sömürgesi olarak adı Yukarı Peru olan ülke, festivalleri, yerel kostümlerinden vazgeçmeyen halkı, yağmur ormanları ve kristal lagünleriyle büyüleyici niteliklere sahiptir.

5#

And Dağları ile Büyük Okyanus arasında uzun ince bir şeride karşılık gelen Şili’de, başkent Santiago mutlaka görülmesi gereken yer olarak öne çıkar. Şehrin popüler meydanı Plaza de Armas, 18. yüzyıl sonlarında inşa edilen Santiago Katedrali, oldukça yaşlı bir çöl olan Atacama, manzarasıyla ünlü San Cristóbal Tepesi, Santiago’nun dikkat çeken yerleridir.

6#

Güney Amerika’nın en küçük ülkelerinden biri olan Uruguay, plajlarıyla ünlüdür. Bir dönem İspanya sömürgesi olan ülke, Avrupa mimarisiyle inşa edilmiş yapılara sahiptir. Başkenti ve aynı zamanda en önemli liman kenti olan Montevideo’daki İtalyan esintiler taşıyan Palacio Legislativo (Parlamento Binası) ve Tiyatro Solis veya Fransız mimarisi etkisindeki Taranco Sarayı görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır.

7#

Güney Amerika’nın kuzeyinde konumlanan ve Kuzey Amerika tarafında adaları bulunan Kolombiya’nın, Atlas ve Pasifik okyanuslarına kıyısı bulunmaktadır. Coğrafi olarak yağmur ormanlarından çöllere uzanan bir zenginliğe sahiptir. Başkent Bogotá ülkenin en büyük şehriyken, en popüler şehirleri arasında Medellin, Cartagena, Guatape yer alır.

 3,374 okunma

Derya Ülkar