Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11978
post-template-default,single,single-post,postid-11978,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Türkiye Doğasında Karşınıza Çıkabilecek 8 Böcek Türü

1 milyondan fazla türe sahip olan böcekler dünya üstündeki hayvanların yüzde 90’ını oluştururlar. Gözleri, duyargaları, kabukları, bacakları, kanatları, renkleri ve misyonlarıyla birbirinden farklı yüzbinlerce böcek… Biz insanlar yeryüzünün bu geniş ailesiyle mesafeli ilişkiler kursak da estetik yüklü görüntülerine uzaktan uzağa hayranlık besleriz. Ve şimdi sizi ülkemizin herhangi bir yerinde karşılaşabileceğiniz 8 böcek türü ile tanışmaya davet ediyoruz.

1#

Ağ kurup beklemek yerine avını zıplayarak yakalayan “zıplayan örümcek” tam 6 göze sahiptir.

2#

Hatay’ın Amanos dağlarında ya da Bilecik’te görebileceğiniz, nesli koruma altında olan “geyik böceği”nin, Japon çizgi filmlerindeki önemli karakterlerden biri olduğunu biliyor muydunuz?

3#

“Yaprak çekirgesi”, avcılardan korunabilmek için üstünde bulunduğu bitkiyi taklit ederek ona benziyor ve böylece kimsenin kendisini fark etmemesini sağlıyor.

4#

Hepimizin sesinden tanıdığı “cırcır böceği”, ön kanatlarını birbirine sürterek ses çıkartır ama bunu da dişileri kendilerine çekmek için sadece erkek olanlar yapar.

5#

Adından anlaşılacağı gibi en çok zakkumlardan beslenen “zakkum şahin güvesi”, kanatlarındaki desenleriyle hayranlık uyandırır.

6#

Farklı türleri olan “yusufçuk böceği” ünlü bir markanın ürettiği helikopter modellerinden birine ilham vermiştir.

7#

Ülkemizde de bulunan ama Kuzey Amerika’da yaygın olarak görülen ve yırtıcı bir tür olan “asker böceği”nin bitkilerdeki zararlıları azalttığı biliniyor.

8#

Papilionidae familyasının kelebeklerine, larvalarına, arka taraflarında bulunan ve antene benzeyen kuyrukları nedeniyle kırlangıçkuyruk adı verilmiştir.

 2,690 okunma

akin aksoy