Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15381
post-template-default,single,single-post,postid-15381,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Avrupa’nın En Eski Şehirlerinden Belgrad

Sırbistan’ın başkenti Belgrad birçok yıkım görüp geçirmiş olsa da her şeye rağmen dünyanın her yerinden turist çeken büyüleyici aurasını koruyor. Uzun bir tarihi bulunan bu Doğu Avrupa şehrini ziyaret etmek için ne kadar çok sebep olduğunu listemizde göreceksiniz.

1#

Belgrad da tıpkı İstanbul ve Atina gibi Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri… Roma ve Osmanlı İmparatorlukları, Keltler, Vinca kültürü, adı Sırpça’da “Beyaz Şehir” anlamına gelen Belgrad’da farklı zaman dilimlerinde yaşamış.

2#
belgrad

Tarihi milattan çok önceye dayanan ve tüm devirlerde medeniyetler için önemli bir şehir olan Belgrad, Avrupa’nın iki büyük nehri Tuna ve Sava’nın kesişme noktasına kurulmuş. Sava nehrinin bir yanı Eski Şehir (Stari Grad) diğer yanı ise Yeni Belgrad (Novi Beograd) olarak adlandırılıyor.

3#
belgrad

Tarihi eskiye dayanan tüm Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Belgrad’ın da meşhur bir kalesi var… Kalemegdan, aynı adı taşıyan parkın içinde M.Ö. 279 tarihinden beri Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada bulunuyor.

4#

Söz konusu Sırbistan ise bilim insanı Nikola Tesla’yı anmamak imkânsız ki zaten şehrin havaalanı da Tesla’nın adını taşıyor. Günümüzde kullanılan iletişim cihazlarının çoğunun gerçek mucidi Tesla’yı müze ziyaret ederek daha yakından tanıyabilirsiniz.

5#
sırbistan, belgrad

Yapımına 1935 yılında başlanan Aziz Sava Katedrali dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri… Kilisenin önünde Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’nın bir heykeli de bulunuyor.

6#
belgrad

Tasmajdan Parkı içindeki St. Mark Kilisesi, 1835 yılında yapılan fakat sonra yıkılan kilisenin kalıntıları üzerine dikilmiş. Bizans mimarisi ışığında 1940 yılında Aziz Sava inşa edilene dek ülkenin en büyük kilisesiymiş.

7#
belgrad

Eski Şehir’in merkezi sayılan Trg Republike yani Cumhuriyet Meydanı’nda Ulusal Tiyatro ve Ulusal Müze bulunuyor. Alışveriş yapmak ve ülkenin mutfak kültürü ile tanışmak için de Knez Mihailova Caddesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

8#
sırbistan, belgrad

Belgrad’dan iki büyük nehir geçtiği için şehirde plajlar da bulunuyor. Sava üzerindeki Ciganlija yarım adasını ve yakın zamana kadar bağımsız bir yerleşim olan Zemun’u da gezinize dâhil ederek nehir kıyılarının tadını çıkarabilirsiniz.

 2,234 okunma

akin aksoy