Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23278
post-template-default,single,single-post,postid-23278,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

GÜNEYDOĞU’NUN GÜZEL ŞEHRİ: BATMAN

Komşuları Diyarbakır, Mardin, Siirt, Bitlis, Muş olan Batman, doğunun turistik açıdan ilgi gören şehirleri arasında bulunmaktadır. Zengin kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle adından söz ettiren ilimizin nüfusu 600 binin üstündedir.

1#

Sason, Kozluk, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf ve Merkez ilçelerinden oluşan şehir, adını Batman çayından almaktadır. Akdeniz ikliminin görüldüğü Batman’ın geniş platolarının tadını çıkarabilmek için en uygun ziyaret dönemi Mayıs ile yaz aylarıdır.

2#

1900 km uzunluğundaki Dicle’nin 523 km’si ülkemiz topraklarını sulamaktadır. Birçok kolu bulunan Dicle Nehri’nin önemli bir kolu da Batman sınırları içindedir. Nehir kenarında yapılan yürüyüşler bu şehirdeki en güzel aktivitelerden biridir.

3#

Batman denince akıllara gelen ilk yer Dicle kıyısındaki Hasankeyf’tir. Bu tarihi ilçenin geçmişi 12.000 yıl önceye kadar gitmektedir. Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Er-Rızık Camisi ve minaresi, Zeynel Bey Türbesi, Eyyubi (Kızlar) Camisi gibi eserler bölgede ziyaret edilebilecek mekânlardır.

4#

Batman sahip olduğu 3000 civarındaki mağara ile özel bir coğrafyadır. Pertukan Kalesi, Beksi Kalesi gibi tarihi yapılar, Mor Kiryakus ve Mor Aho Manastırları gibi eserler şehirde görülmesi gereken önemli adreslerden sadece birkaçıdır.

5#

Artuklu döneminden kalan ve Diyarbakır sınırlarına dâhil olan Malabadi Köprüsü, Silvan-Bitlis yolunda ve Batman Çayı üzerinde yer alır. Evliya Çelebi’nin Ayasofya’nın kubbesini içine alabilecek kadar büyük bir kemere sahip olduğunu söylediği Malabadi, Batman’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

6#

Otantik çorbalarıyla, et yemekleri ve börekleriyle meşhur Batman mutfağında sac ekmeği, sac tavası, içli ve çiğ köfte, dolma çeşitleri ve yayla çorbası yöresel tariflerle tadabileceğiniz lezzetler arasında bulunmaktadır.

 5,198 okunma

Derya Ülkar