Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16211
post-template-default,single,single-post,postid-16211,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
afyonkarahisar

7 Madde İle Afyonkarahisar

Hâlâ birçoğumuzun “Afyon” ismiyle andığı şehir, 2005 yılında “Afyonkarahisar” adını aldı. Ege Bölgesi’nde yer alan, 03 plakalı ilimiz şimdi Kültür ve Yaşam’da…

1#
afyon

Anadolu’da hemen her şehirde o yerin simgesi olmuş bir kale bulunur. Afyon’daki kalenin ayırt edici özelliği ise yerden 226 metre yüksek bir kayanın tepesine inşa edilmiş haliyle verdiği olağanüstü fotoğraftır. Afyonkarahisar Kalesi’nin ilk olarak M.Ö. 1350’de Hititler tarafından yapıldığı biliniyor.

2#

Afyonkarahisar, sınırları içindeki göllerle ilgi çeken bir şehrimiz. Karabatakları, balıkçıl kuşlarını, Macar ördeklerini, gülen sumruları görebileceğiniz Karamık Gölü ya da tam bir “kuş cenneti” olduğundan söz edilen Acı Göl, doğa fotoğrafçılarının ilgi gösterdiği iki önemli adres.

3#

Eber Gölü ise yüzeyini kaplayan kamışlar nedeniyle göl değil de çayırlık gibi görünen tam bir doğa harikası. Turna ve sazan balıklarının yetiştiği, göçmen su kuşlarının rağbet ettiği Eber’deki onlarca yüzen adacık da gölü diğerlerinden oldukça farklı kılıyor.

4#

Ulu Camii, İmaret Camii Afyonkarahisar’ın önemli tarihi yapıları… İçinde cami, medrese, imaret bulunduran Gedik Ahmet Paşa Külliyesi ise görülmeye değer yapılar arasında bulunuyor. 1472 yılında inşa edilen yapı Osmanlı mimarisini ve anlayışını yansıtıyor.

5#

Ömer, Gecek, Gazlıgöl, Hüdai, Heybeli gibi kaplıcalarıyla ünlü Afyonkarahisar’ın sularının şifalı olduğuna inanılır ve şehir her yıl termal turizm ile çok sayıda turist çeker. Hâlâ aktif olarak hizmet veren tarihi hamamlar da aynı oranda ilgi gören mekânlar arasındadır.

6#

Afyonkarahisar deyince akıllara ilk gelenlerden biri de mermerdir. Şehir, inşaat sektöründen güzel sanatlara pek çok alanda kullanılabilen mermerin ülkemizdeki ana vatanıdır ve bölgede 400 milyon metreküp mermer rezervi olduğu tahmin edilmektedir.

7#

Şehirden dünyaya yayılan lezzet ise kaymaktır. Özellikle manda sütüyle yapılan ve rengi süt gibi beyaz olan kaymağın benzerini başka bir bölgede bulmak oldukça zordur. Ekmek kadayıfı, tel kadayıf, baklava, ayva tatlısı ise Afyonkarahisar’da kaymak eşliğinde yiyebileceğiniz tatlılardır.

 1,275 okunma

akin aksoy