Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15759
post-template-default,single,single-post,postid-15759,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Türk Sineması’nın Bakışlarıyla Konuşan Jönü

Şu an ister 20’li yaşlarınızı yaşayın, ister 40’lı, isterseniz 60’lı… Birbirinden farklı hayatlarınızdan kimler kimler geçip gitmiş olsun… Ve ülkemizin hangi köşesinde doğmuş olursanız olun… İstisnasız hepinizin bazı anlarını kesiştiren ortak bir ismi getireceğiz karşınıza şimdi… Türk Sineması’ndaki kariyeriyle 40 yıldır hayatlarımızda olan Kadir İnanır’ı…

1#

O dönemlerde alışık olunduğu gibi Kadir İnanır da SES dergisinin düzenlediği yarışmayla ilk atılımını yapmış, Saklambaç gazetesinin düzenlediği Fotoroman Artisti Yarışması’nda kazandığı 1’incilikle de kariyerine ilk adımını atmıştı. Sanatçı ilk kez fotoromanda oynamış ve 1968’de sinemada ilk rolünü almıştı.

2#
sinema

Başrolünü aldığı ilk film ise Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı Kara Gözlüm’dü. Türkan Şoray’la başrollerini paylaştığı bu film aynı zamanda ikilinin birlikte oynadığı ilk filmdi. Azize ve onun için besteler yapan Kenan’ın aşkını izlediğimiz Kara Gözlüm Yeşilçam’ın en keyifli filmlerinden biri oldu.

3#
sinema

Asya, Cemşit ve İlyas… Cengiz Aytmatov’un eserinden Ali Özgentürk’ün senaryolaştırdığı, Cahit Berkay’ın müziklerini bestelediği ve Atıf Yılmaz’ın yönettiği Selvi Boylum Al Yazmalım filminin karakterleri… Türk Sinema tarihinin unutulmazlarından olan filmde Kadir İnanır ‘İlyas’ rolünü canlandırmış ve asıl büyük çıkışını yapmıştı.

4#

1977 yapımlı Selvi Boylum Al Yazmalım’ın ardından romantik rollerin aranan ismi haline gelen sanatçı daha sonra kalender, sert ve maço karakterleri canlandırdığı serilere geçiş yaptı. Bu roller adına “Kadirizm” denen bir akımın da başlamasına neden olmuştu.

5#

180’den fazla sinema filminde rol alan Kadir İnanır’ın filmlerinin çoğunu biliriz ama hakkında pek de bilmediğimiz ayrıntı bir dönem haber bülteni sunmuş oluşudur. Haber spikerliği, sanatçının 1998 yılında sekiz aylığına yaptığı bir iş olarak kalmıştır.

6#

Bütün Çocuklarım, Savcı, Marziye, Kumsaldaki İzler, Kırık Ayna… Kadir İnanır, sinemanın ardından televizyon dizileri ile ekranlarımıza geldi ve bu dizilerin büyük bir bölümünde Kadirizm akımıyla örtüşen rollerde oynadı.

7#

Kadir İnanır, Bedel filminin senaryosunu yazdı, Ah Gardaşım filminin ve Savcı isimli dizinin yönetmenliğini yaptı. Komser Şekspir, Sinema Bir Mucizedir, Elveda Katya gibi 2000 yılını takip eden yapımlarda birbirinden farklı karakterleri canlandırdı ve kariyeri boyunca onlarca ödülün sahibi oldu. Kapı isimli film ise İnanır’ın 2019 yapımlı filmidir.

 1,077 okunma

akin aksoy