Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9967
post-template-default,single,single-post,postid-9967,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Atıf Yılmaz Sinemasından Unutulmaz 8 Film

Sinema camiasının “Yılmaz Abi”si, Türk Sineması’nın usta yönetmeni Atıf Yılmaz Batıbeki’nin hemen hemen hepsini hatırlayabileceğiniz 110’dan fazla filmde imzası bulunur. Kariyeri boyunca tek bir türe bağımlı kalmadan, komedi, dram, dönem filmleri, hatta fantastik sayılabilecek filmlerin yönetmenliğini üstlenmiştir ve bu filmlerden bazılarının senaryosunu yazan kişi de Atıf Yılmaz’ın kendisidir. 1925 doğumlu yönetmenin Hayallerim Aşkım ve Ben isimli kitabında yer verdiği anıları sinemaseverler için bir hazine gibidir. 2006 yılında aramızdan ayrılan yönetmenin ölümsüzleşen filmlerinden 8 tanesini listemizde bulabilirsiniz.

Ah Güzel İstanbul
ayla algan, yeşilçam

Sadri Alışık ile Ayla Algan’ın başrollerinde oynadığı ve türü dram – kara komedi olarak nitelenen film, siyah-beyaz sinematografik sahneleriyle hafızalara kazınmıştır.

Selvi Boylum Al Yazmalım
kadir inanır, türkan şoray, yeşilçam

Bir tarafında Cemşit (Ahmet Mekin) bir tarafında İlyas (Kadir İnanır) olan küçük Samet’in (Elif İnci) Cemşit’e doğru koştuğu an unutulmazdır, çünkü “Sevgi emektir!” repliğini sadece kadın-erkek ilişkilerine değil insan ilişkilerinin temeline yayar. Atıf Yılmaz’ın yönettiği, Ali Özgentürk’ün Cengiz Aytmatov’un öyküsünü temel alarak senaryolaştırdığı film sinemamızın kült filmlerindendir.

Ne Olacak Şimdi
nevra serezli, yeşilçam

Avukat olan karı-koca Orhan (Levent Kırca) ve Özden (Nevra Serezli) ile müvekkilleri Nuran (Perran Kutman) ve Şakir’in (Şener Şen) boşanma davaları süresince gelişen komik olayları konu alan film Atıf Yılmaz’ın en keyifli komedi filmlerinden biridir.

Cemile
yeşilçam

Aynı kızı seven üvey kardeşler etrafında gelişen hikâyede başrolleri Murat Soydan, Ferit Şevki ve Hülya Koçyiğit paylaşır. Bu film ile Hülya Koçyiğit En iyi Kadın Oyuncu dalında 1969 Antalya Altın Portakal Ödülü’nü kazanmıştır.

Battal Gazi Destanı
yeşilçam

Özdemir Arıtan’ın Battal Gazi Destanı isimli romanı Atıf Yılmaz ve Ayşe Şasa’nın birlikteliği ile senaryolaştırılmış, Cüneyt Arkın’ın oyunculuğu ile unutulmaz filmlerimiz arasına girmiştir. 1971 yapımlı filmin yönetmeni de elbette Atıf Yılmaz’dır.

Minik Serçe
yeşilçam

Yoksul bir semtte büyümüş birbirine âşık iki gençten biri şöhrete kavuşunca diğeriyle yolları ayrılır ve hikâye hazin bir yola girer. Başrollerini Sezen Aksu ve Bulut Aras’ın paylaştığı filmin senaryosu Atıf Yılmaz ve Deniz Türkali tarafından yazılmıştır.

Güllü Geliyor Güllü
yeşilçam

Romantik komedi türündeki filmde Karadenizli Güllü (Türkan Şoray) bir kan davası yüzünden Taka Nuri’yi (Ediz Hun) bulmak için İstanbul’a gelir ve komik olaylar gelişmeye başlar.

Adı Vasfiye
yeşilçam

Atıf Yılmaz’ın filmlerinde edebiyat uyarlamalarına sıkça rastlanır. Adı Vasfiye de Necati Cumalı’nın “Ay Büyürken Uyuyamam” isimli kitabındaki öykülerden uyarlanmış bir filmdir ve başrol oyuncusu Müjde Ar’dır.

 1,527 okunma

akin aksoy