Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17559
post-template-default,single,single-post,postid-17559,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Türkan Şoray’ın Canlandırdığı Film Karakterleri

Oyunculuğu, zarafeti ve rol aldığı filmler ile yüzyıllık sinemamızın en önemli ve oldukça şanslı isimlerindendir Türkan Şoray. Şanslı diyoruz çünkü ünlü aktris bugüne dek sayısız ödüle mazhar olmuş ve sayısız iltifatla buluşmuş bir sanatçıdır. Kültür ve Yaşam’da da duayen oyuncunun hülyalı bakışlarıyla sık sık karşılaşmanız mümkün. Bu sayfada ise hayat verdiği film karakterlerini karşınıza getiriyoruz.

Selvi Boylum Al Yazmalım
sultan

Filmde Asya ile İlyas’ın aşkı Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın, Cemşit’in sevgisi Ahmet Mekin’in oyunculuklarında hayat bulur. Bir tercih yapması gerektiğinde sorduğu “Sevgi neydi?” sorusuna Asya’nın yine kendi verdiği cevap ise hafızalara kazınır: Sevgi, emekti.

Gözleri Ömre Bedel
sultan

1964 yapımlı siyah-beyaz filmde Türkan Şoray, Leyla rolü ile yine buruk bir aşk hikâyesinin içine düşer. Bu seferki rol arkadaşları Cüneyt Arkın, Ekrem Bora ve Nedret Güvenç’tir. Aşk şarkılarına bolca yer verilen filmde başroldeki asıl oyuncu Türkan Şoray’ın şarkılara bile ilham veren kahverengi gözleridir.

Güllü Geliyor Güllü

Laz kızı Güllü, “Ayağına kıymık batasıca, peşine bit bedenine kurt düşe inşallah, yağlı kurşunlara gelesun” diye devam eden beddualar eşliğinde kan davalısı Taka Nuri’yi (Ediz Hun) şehirde aramaya koyulur ve komik olaylar birbirini kovalar.

Kara Gözlüm

“Balıklarım tazedir alıp yiyip doysana…” şarkısıyla ihtiyar babasının yanında satış yapmaya çalışan Azize’nin keşfedilip gazinolarda sahne almasına kadar uzanır film. Ona isimsiz besteler yollayarak ünlenmesini sağlayan “Meçhul Bestekâr”ı canlandıran ise Kadir İnanır’dır.

Arım, Balım, Peteğim

Bir ayrılıp bir barışan, film sonuna kadar kavuşmakta zorlanan iki sevgilinin hikâyesi Yeşilçam’ın belki de en çok işlenen konularındandır. Arım, Balım, Peteğim filminin hikâyesi de benzerdir ve Zeynep rolündeki Türkan Şoray’ın rol arkadaşı Cüneyt Arkın’dır.

Sultan

Türk Sineması’nın Sultanı, dram-komedi türündeki bu yapımda Sultan isminde çocuklu genç bir kadını canlandırır. Muhtarın oğlu Kemal (Bulut Aras) kadar mahallenin bakkalı Bahtiyar da (Şener Şen) Sultan’la ilgilenmektedir. Acı, tatlı, komik olayların iç içe geçtiği filmde Türkan Şoray oyunculuğu ile göz doldurur.

Devlerin Aşkı

Osman Seden’in yönettiği Devlerin Aşkı filminde Türkan Sultan’ın canlandırdığı karakterin ismi de Türkan’dır. Aynı isimli şarkısıyla da hafızalara kazınan bu filmde oyuncunun rol arkadaşları Kadir İnanır ve Savaş Başar’dır. Bir aşk üçgeninin işlendiği film romantik drama türündedir.

Mine

Necati Cumalı’nın öyküsünden sinemaya uyarlanan Mine filminde Türkan Şoray Mine isminde evli genç bir kadını canlandırır. Sanatçı, Atıf Yılmaz’ın yönettiği Mine’de Cihan Ünal ile ilk kez aynı filmde oynamış ve filmin yapım yılı olan 1983’te de gerçekten evlenmişlerdir.

 3,492 okunma

akin aksoy